Obecne ceny paneli fotowoltaicznych. Zaskakujące dane

Obecne ceny paneli fotowoltaicznych. Zaskakujące dane
Wayne National Forest, flickr cc-by-2.0

{więcej}Ceny paneli fotowoltaicznych w dalszym ciągu spadają w szybkim tempie. Spadek cen może zostać jednak zahamowany.

Jak podała firma konsultingowa IMS Research, ceny paneli PV w lipcu br. były średnio o 44% niższe niż w lipcu 2011 r. Zdaniem analityków IMS, dynamiczny spadek cen paneli zostanie zahamowany w sierpniu. Zakładany przez IMS wzrost średnich cen to 0,3% w stosunku do lipca.

REKLAMA

W lipcu br. średnie ceny paneli spadły natomiast w stosunku do miesiąca wcześniejszego o 2%, podczas gdy ceny paneli krystalicznych w czerwcu wzrosły o 3%, co jest tłumaczone dużym popytem generowanym przez rynek niemiecki, gdzie inwestorzy spieszyli się z przyłączaniem nowych systemów PV do 30 czerwca, aby zdążyć przed kolejnymi cięciami dopłat w ramach systemu feed-in tariffs. 

REKLAMA

– Marże wielu producentów są obecnie bardzo niskie, a w niektórych przypadkach negatywne i ich dalsza zdolność do obniżania cen jest ograniczona, dopóki nie przeprowadzą znaczących restrukturyzacji w systemie zaopatrzenia i produkcji – komentuje Sam Wilkinson z IMS Research’s PV Group. 
pp, gramwzielone.pl