Koło Kielc powstaną dwie duże farmy fotowoltaiczne

Koło Kielc powstaną dwie duże farmy fotowoltaiczne
foto: SunPower press

W świętkorzyskiej gminie Tuczępy dwóch inwestorów przygotowuje się do budowy farm fotowoltaicznych, których łączna moc {więcej}może sięgnąć 15 MW. 

Pierwszym z inwestorów jest polska firma Georyt Solar, która jest jednocześnie producentem paneli fotowoltaicznych. Pod budowę farmy solarnej w gminie Tuczępy Georyt Solar chce przeznaczyć teren ok 20 ha, co oznacza, że  jej moc może wynieść ok. 10 MW. Jak informuje gmina Tuczępy, na uzyskanie niezbędnych pozwoleń inwestor potrzebuje około 6 miesięcy i po tym okresie powinna rozpocząć się budowa. Do wykonania instalacji Georyt Solar wykorzysta własne panele fotowoltaiczne z fabryki w Tarnowie. 

REKLAMA

Druga farma fotowoltaiczna, która ma powstać w gminie Tuczępy, to inicjatywa Rynkowej Agencji Świętokrzyskiej z Kielc. W tym wypadku projekt ma być dużo większy, a moc farmy zlokalizowanej na terenie 9 hektarów ma wynieść ok. 4 MW. Moduły staną w 70 rzędach o szerokości 130 metrów. Każdy z rzędów pomieści około 240 modułów. Jak informuje gmina Tuczępy, koszt inwestycji zamknie się w kwocie 28 mln zł. 

REKLAMA

Obie farmy solarne mają być częścią projektu „Program inwestycyjno-naukowy Rzędów”, w ramach którego w gminie Tuczępy ma jeszcze powstać farma wiatrowa i bioelektrownia. 
gramwzielone.pl