Farmy fotowoltaiczne można budować na terenach Natury 2000. Pierwsza powstanie na Podkarpaciu

Farmy fotowoltaiczne można budować na terenach Natury 2000. Pierwsza powstanie na Podkarpaciu
foto: Belectric press

{więcej}Naziemna farma solarna ma powstać w podkarpackiej gminie Dzikowiec. Na jej budowę zgodziła się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Rzeszowski RDOŚ nie sprzeciwił się inwestycji mimo, że jej realizacja jest planowana na terenach obszarów objętych ochroną w ramach programu Natura 2000.  

Moc farmy fotowoltaicznej, której budowę planuje się koło Dzikowca, ma wynieść 1,5 MW, a system będzie zlokalizowany na terenie 3,5 ha. 

REKLAMA

– Projektowana elektrownia słoneczna w procesie wykorzystywania energii słonecznej będzie produkować energię elektryczną w ilościach do 1 400 MWh rocznie. Do produkcji takiej ilości energii zainstalowanyczostanie od 6 000 – 7 000 sztuk paneli fotowoltaicznych polikrystalicznych o moc około 220 – 300 W każdy – informuje w obwieszczeniu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie. 

REKLAMA

Jak informuje Zarząd Województwa Podkarpackiego, na Podkarpaciu pracują obecnie 52 instalacje fotowoltaiczne – we wszystkich przypadkach z wyjątkiem jednego działaja one na zasadzie off-grid, czyli energia w nich produkowana jest konsumowana na miejscu i nie trafia do sieci energetycznej. Jedyną instalacją PV, która produkuje energię trafiającą do sieci energetycznej jest system o mocy 0,5 kWp działający na terenie Politechniki Rzeszowskiej. 

Praktycznie we wszystkich przypadkach instalacje do produkcji słonecznej energii elektrycznej są bardzo małe i tylko kilka z nich posiada moc większą niż 100 Wp. Największym systemem PV na Podkarpaciu jest sfinansowana w 85-procentach z funduszy unijnych instalacja o mocy 20 kWp działająca na dachu Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. 
gramwzielone.pl