W Niemczech powstała ogromna farma fotowoltaiczna. Jedna z ostatnich?

W Niemczech powstała ogromna farma fotowoltaiczna. Jedna z ostatnich?
Farma fotowoltaiczna w Perleberg. Foto: Gehrlicher press

{więcej}Park solarny o mocy 35 MW został oddany to użytku w miejscowości Perleberg położonej w połowie drogi między Berlinem a Hamburgiem. 

Wykonawca farmy, firma Gehrlicher Solar AG, na wybudowanie 35 MW potrzebował dwa i pół miesiąca. Budowa została zakończona 30 lipca – tuż przed wejściem w życie kolejnych redukcji dopłat dla energtyki słonecznej w niemieckim systemie taryf gwarantowanych. 

REKLAMA

Farma solarna w Perlebergu ma produkować rocznie 33 mln kWh, co pozwoli na zaspokojenie zapotrzebowania na energię generowaną przez ok. 9,3 tysiąca trzy-osobowych gospodarstw domowych, a także na uniknięcie emisji CO2 na poziomie ok. 32 tys. ton rocznie. 

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna składa się z 144 tysięcy modułów PV dostarczonych przez chińskiego producenta Yingli i 39 inwerterów niemieckiego SMA. Do budowy intalacji wykorzystano ponad 500 km kabli, a przy budowie farmy pracowało 120 instalatorów. 

Farma solarna w Perleberg może być jednym z ostatnich tak dużych projektów PV oddanych do użytku w Niemczech. Zgodnie z ostatnimi zmianami w systemie dopłat do produkcji energii słonecznej w Niemczech, operatorzy naziemnych intalacji solarnych o mocy ponad 10 MW, które będą oddawane do użytku począwszy od IV kwartału br. praktycznie stracą prawo do otrzymywania preferencyjnych dopłat do produkcji energii i będą mogli sprzedawać ją jedynie po cenach rynkowych. 
gramwzielone.pl