Największa farma słoneczna na świecie oddana do użytku

Największa farma słoneczna na świecie oddana do użytku
foto: First Solar press

{więcej}W Arizonie uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną na świecie. Moc projektu Aqua Caliente wynosi 250 MW i docelowo będzie jeszcze większa. 

Inwestycję zrealizował First Solar – jeden z największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie produkujący moduły PV w cienkowarstwowej technologii CdTe. Właśnie w tego rodzaju moduły został wyposażony projekt Aqua Caliente. 

Budowa ogromnej elektrowni słonecznej rozpoczęła się w połowie 2011 roku. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na kwotę 1,8 mld dol. Docelowo farma fotowoltaiczna ma zostać rozbudowana do mocy 290 MW, co ma nastąpić w 2014 roku. 

REKLAMA
REKLAMA

First Solar będzie także nadzorował funkcjonowanie gigantycznej farmy. Właścicielami projektu Aqua Caliente są firmy NRG Energy i MidAmerican Solar. Umowa na sprzedaż energii została zawarta na 25 lat. 

W ostatnich latach amerykański First Solar był największym producentem modułów fotowoltaicznych na świecie, jednak w ubiegłym roku pozycję lidera na globlanym rynku producentów paneli PV przejął chińśki Suntech. 

W ostatnim czasie kierownictwo First Solar zdecydowało się na gruntowną restrukturyzację i cięcie kosztów. W efekcie do końca roku zamknięta zostanie fabryka First Solar we Frankfurcue nad Odrą, co oznacza częściowe wycofanie się Amerykanów z rynku europejskiego. 

Szanse na dalszy rozwój dla First Solar rokuje natomiast rynek amerykański – zwłaszcza w obliczu nałożenia przez władze USA ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych. 
gramwzielone.pl