Wniosek o dotację na farmę fotowotlaiczną w Gryźlinach

Wniosek o dotację na farmę fotowotlaiczną w Gryźlinach
jurvetson, flickr cc-by-2.0

Wśród projektów zgłoszonych do konkursu na dofinansowanie{więcej} odnawialnych źródeł energii w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur znalazł się wniosek o dotację dla projektu farmy fotowoltaicznej w podolsztyńskich Gryźlinach. 

Farmę słoneczną na terenie lotniska w Gryźlinach chce wybudować gmina Stawiguda wraz z samorządowcami z Powiatu Olsztyńskiego. Obie instytucje powołały w tym celu spółkę Fotowoltaika Gryżliny.

REKLAMA

Moc instalacji ma liczyć 1 MW, a wartość inwestycji ocenia się na 7 mln zł. Samorządowcy spod Olsztyna chcą pójść śladem gminy Wierzchosławice, która budowę pierwszej w Polsce naziemnej farmy fotowoltaicznej sfinansowała w połowie z unijnej dotacji uzyskanej w ramach małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. 

REKLAMA

Na budowę farmy wiatrowej w Gryźlinach właściciele spółki Fotowoltaika Gryźliny chce pozyskać z Unii Europejskiej dotacje w wysokości 3,3 mln zł. W przypadku jej otrzymania, po wprowadzeniu w życie nowego systemu wsparcia dla OZE, zwrot inwestycji może potrwać kilka lat, a po tym okresie gmina Stawiguda może liczyć na zyski sięgające około 900 tys. zł rocznie osiagane dzięki sprzedaży energii oraz zielonych certyfikatów, których wartość dla fotowoltaiki zgodnie z projektem ustawy o OZE ma być mnożona przez współczynnik korekcyjny  wynoszący 2.85. 
gramwzielone.pl