Bułgaria: do niedawna eldorado dla fotowoltaiki. Teraz jak Czechy czy Słowacja

Bułgaria: do niedawna eldorado dla fotowoltaiki. Teraz jak Czechy czy Słowacja
Oregon DOT, flickr cc-by-2.0

{więcej}Bułgarski rząd wprowadza nowe opłaty dla inwestorów w branży OZE. Zdaniem przedstawicieli branży, może to oznaczać zahamowanie jeszcze do niedawna szybko rozwijającego się bułgarskiego rynku PV. 

Jeszcze w ubiegłym roku Bułgaria była uważana za jeden z najatrakcyjniejszych i najbardziej perspektywicznych rynków fotowoltaicznych w Europie, na co wpływały wysokie stawki dopłat do produkcji energii w systemach fotowoltaicznych, sięgające poziomu 0,3-0,4 €/kWh oraz 20-letni okres obowiązywania stałego wsparcia w ramach bułgarskiego systemu feed-in tariffs. 

Tymczasem bułgarski rząd właśnie wprowdził wysokie opłaty za dostęp do sieci energetycznej, które – wraz z redukcją dopłat do produkcji zielonej energii – zdaniem przedstawicieli rodzimej branży OZE spowodują całkowite wstrzymanie nowych inwestycji w odnawialne źródła energii w Bułgarii, a inwestorów, którzy są w trakcie dewelopmentu swoich projektów, postawią przed widmem bankructwa. Zdaniem przedstawicieli rodzimego sektora PV, w tym roku w Bułgarii w trakcie realizacji jest kilkaset MW projektów farm fotowoltaicznych. 

REKLAMA
REKLAMA

O wprowadzeniu nowych opłat za dostęp do sieci energetycznych bułgarski rząd zdecydował w ciągu jednego dnia, na zamkniętym spotkaniu z szefami narodowego operatora sieci przesyłowej NEK oraz prezesami firm dystrybucyjnych. Zdaniem Mariyany Yanevej z Bułgarskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, nowe obciążenia dla inwestorów w branży OZE oznaczają wstrzymanie rozwoju bułgarskiego rynku energii odnawialnej na przynajmniej 2-3 lata. 

Zdaniem przedstawicieli bułgarskiej branży OZE, nowe opłaty to efekt złej kondycji finansowej bułgarskiego operatora sieci przesyłowych po fiasku projektu elektrowni atomowej Belene o mocy 2 GW, do której budowy przymierzał się NEK. 

Obecne stawki dopłat do produkcji energii słonecznej w ramach bułgarskiego systemu taryf gwarantowanych to:
0,195 €/kWh: dachowe systemy fotowotlaiczne o mocy do 5 kW 
0,149 €/kWh: dachowe systemy fotowotlaiczne o mocy od 5 kW do 30 kW 
0,116 €/kWh: dachowe systemy fotowotlaiczne o mocy od 30 kW do 200 kW
0,106 €/kWh: dachowe systemy fotowotlaiczne o mocy od 200 kW do 1 MW
0,054 €/kWh: naziemne systemy fotowotlaiczne o mocy do 30 kW 
0,096 €/kWh: naziemne systemy fotowotlaiczne o mocy od 30 kW do 200 kW
0,088 €/kWh: naziemne systemy fotowotlaiczne o mocy od 200 kW do 10 MW
0,087 €/kWh: naziemne systemy fotowotlaiczne o mocy powyżej 10 MW. 

gramwzielone.pl