W Instytucie Lotnictwa powstaje polski samolot na baterie słoneczne

W Instytucie Lotnictwa powstaje polski samolot na baterie słoneczne
Mr. Jacobsen, flickr cc-by-2.0

{więcej}W warszawskim Instytucie Lotnictwa powstaje samolot Phoenix, który będzie napędzany dzięki wykorzystaniu energii słonecznej. 

Phoenix ma być zasilany energią wyłącznie generowaną z ogniw fotowoltaicznych. Instytut Lotnictwa chce, aby mógł utrzymywać się w powietrzu 24 godziny na dobę, w ciągu dnia będzie więc musiał skumulować wystarczającą ilość energii, aby latać także w nocy. – Dzięki temu będzie można prowadzić nieustannie działania operacyjne. Jest to bardzo cenna właściwość, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, w których informacje o aktualnym stanie zagrożenia są kluczowe do podjęcia decyzji – Polska Agencja Prasowa cytuje inż Krystynę Woźniak z Instytutu Lotnictwa. 

REKLAMA

Samolot ma spełniać różne funkcje – zgodnie z planami pomysłodawców będzie służył np. do monitorowania stanu upraw czy zagrożenia pożarowego. – Od tego, czy umieścimy tam kamerę czy też np. radar, będzie zależał charakter misji Phoenixa. Wyposażony w odpowiednie kamery pozwala na śledzenie rozwoju sytuacji w czasie rzeczywistym i umożliwia skuteczniejsze dowodzenie jednostkami – dodaje w rozmowie z PAP inż. Krystyna Woźniak. 

REKLAMA

Phoenix ma szybować w stratosferze, na wysokości pomiędzy 15. a 20. kilometrem n.p.m., dzięki czemu nie będzie kolidować z tradycyjnym ruchem lotniczym, który odbywa się na wysokości do 15 km n.p.m.. 

Na razie powstał model w skali 1:5. Prototyp samolotu Phoenix ma być gotowy w pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.
gramwzielone.pl