EDP Renovaveis będzie budować farmy fotowoltaiczne

EDP Renovaveis będzie budować farmy fotowoltaiczne
t-solar press

{więcej}Portugalski deweloper znany głównie z działalności w branży energetyki wiatrowej dywersyfikuje swoją działalność.

Jeden z największych deweloperów farm wiatrowych na świecie – EDP Renovaveis, który posiada m.in. największą farmę wiatrową w Polsce (projekt Margonin o mocy 120 MW), poinforował, że wybuduje na południu Rumunii dużą farmę fotowoltaiczną o mocy 39 MW. Budowa instalacji ma zostać zakończona na początku przyszłego roku. 

Rumunia ze względu na wysokie dopłaty do produkcji energii w systemach fotowoltaicznych to obecnie jeden z najatrakcyjniejszych krajów do inwestowania w farmy fotowoltaiczne. Rumuński Krajowy Plan Działań na rzecz OZE zakłada wybudowanie do 2020 roku 260 MW farm solarnych. 

REKLAMA
REKLAMA

Jak poinformował Joan Neto z EDP, za sprzedaż 1 MWh energii z farmy fotoowltaicznej w Rumunii można zarobić 138 euro. W sumie Portugalczycy chcą zainwestować w rumuński rynek PV około 120 mln euro. 

Wcześniej budowę farm słonecznych na terenie Rumunii zapowiedział inny portugalski deweloper z branży OZE – Martifer, który – podobnie jak EDP – w przypadku Polski zaangażował się dotychczas jedynie w rynek energetyki wiatrowej.  

Jak poinformował Joao Neto z EDP, jego firma zakłada zwiększenie aktywności – oprócz Rumunii – także w Brazylii i w Polsce. Wraz ze zmianami w polskim systemie wsparcia dla OZE, które zwiększą atrakcyjność inwestycji w farmy solarne, nie jest wykluczone, że obie portuglaskie firmy zainteresują się tworzącym się w Polsce rynkiem fotowoltaicznym. 
gramwzielone.pl