Austria ograniczy "lwie zyski" właścicieli farm fotowoltaicznych

Austria ograniczy  "lwie zyski" właścicieli farm fotowoltaicznych
foto: Kecko, flickr cc-by-2.0

{więcej}Władze Austrii ograniczają dofinansowanie do budowy systemów fotowoltaicznych o mocy powyżej 500 kW. 

Ograniczenie wsparcia do instalacji PV o maksymalnej zainstalowanej mocy powyżej 0,5 MW ma według austriackiego ministerstwa gospodarki „pozbawić finansowania kliku operatorów farm PV, którym przypada w udziale lwia część dopłat”. 

REKLAMA

W tym roku wartość grantów przyznawanych inwestorom budującym elektrownie OZE w Austrii ma wynieść 50 mln euro – dwa razy więcej niż w roku 2011. W drugim kwartale tego roku nad Dunajem przybyło 23 MW systemów fotowoltaiczych – co zostało określone przez austriackiego ministra gospodarki jako boom w PV – a środki na finansowanie budowy OZE przeznaczone przez austriacki rząd ten rok skończyły się we wrześniu. 

REKLAMA

Ograniczając dofinansowanie do budowy większych systemów fotowoltaicznych rząd w Wiedniu chce wspierać budowę instalacji PV zintegrowanych z budynkami. Inwestorzy budujący systemy BIPV (Building Integrated Photovoltaics) mają otrzymywać dofinansowanie w wysokości do 30% kosztu inwestycji, ale nie wiecej niż 200 euro/kW, a za sprzedaną energię ma im przysługiwać stała taryfa wynosząca 0,197 euro/kWh. W przyszłym roku stawka feed-in tariffs dla systemów BIPV ma natomiast spaść do 0,182 euro/kWh .

W przypadku farm fotowoltaicznych zainstalowanych na gruncie o mocy do 500 kW w Austrii taryfa w drugiej połowie tego roku wynosi 0,184 euro/kWh, a w przyszłym roku wyniesie 0,165 euro/kWh. 
gramwzielone.pl