Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów będzie budować kolejne instalacje fotowoltaiczne

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów będzie budować kolejne instalacje fotowoltaiczne
Budowa farmy fotowoltaicznej podlega amortyzacji. Foto: Q-Cells

{więcej}Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) oficjalnie zainaugurowało wczoraj pracę największej dachowej instalacji fotowoltaicznej w Polsce i zapowiada budowę kolejnych systemów PV. 

Urochomiona dzisiaj intalacja PV o mocy 311 kW znajduje się na dachu zbiornika wodnego GPW w Rudzie Śląskiej. Elektrownia słoneczna ma produkować rocznie około 300 MWh energii elektrycznej. Koszt inwestycji wyniósł w sumie 4,5 mln zł, z czego 4 mln GPW pozyskało z funduszy europejskich. 

REKLAMA

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów – największa firma wodociągowa w Polsce – zamierza budować kolejne instalacje PV. W sumie GPW chce uruchomić około 5 MW systemów fotowoltaicznych, które mają być umieszczone na należących do GPW obiektach. Produkowana w nich energia słoneczna ma zasilać infrastrukturę wodociągów i – dzięki pozyskaniu kolejnych dotacji – przyczynić się do generowania sporych oszczędności na zużywanej przez GPW energii. Spółka szacuje, że koszt energii to klikanaście procent ceny wody. 

REKLAMA

Kolejne systemy PV mają powstawać na dachach zbiorników wodnych i stacjach uzdatniania wody, a także na zaporze wodnej w Goczałkowicach. – Woda jest doskonałym lustrem, które dodatkowo wzmacnia transmitację promieni UV. Dlatego poza promieniami pochodzącymi bezpośrednio ze słońca, uzyskujemy dodatkowe wartości energetyczne dzięki promieniom odbijanym przez wodę – Polska Agencja Prasowa cytuje prezesa GPW Jarosława Kanię. 
gramwzielone.pl