Siemens wycofuje się z branży fotowoltaicznej

Siemens wycofuje się z branży fotowoltaicznej
Clearly Ambiguous, flickr cc-by-2.0

{więcej}Niemiecki potentat ogłosił, że zamierza sprzedać swoją jednostkę odpowiedzialną za działalność w branży solarnej i rozmawia już z potencjalnymi kupcami. 

Powody wycofania się z energetyki słoncznej, które podaje Siemens, to wolniejszy od spodziewanego wzrost rynku, a także rosnąca konkurencja cenowa. Siemens zamierza wycofać się nie tylko z sektora fotowoltaicznego, dla którego produkuje m.in. falowniki, ale także z sektora słonecznej energetyki termalnej oraz CSP (Concentrated Solar Power). – Globalny rynek skoncentrowanej energetyki słonecznej stopniał z 4 gigawatów do niewiele ponad 1 gigawata – komentował Michael Suss z Rady Nadzorczej Siemensa. 

REKLAMA

Niemniej jednak, Siemens chce utrzymać produkcję części elementów do systemów solarnych, które są wytwarzane poza solarnym oddziałem firmy – w tym systemy kontroli, technologie sieciowe, a także turbiny dla elektrowni typu CSP. 

REKLAMA

Rezygnacja z rozwoju działu fotowoltaicznego to część planów restrukturyzacyjnych Siemensa. Solarny oddział Siemensa zatrudnia na całym świecie 800 pracowników, z czego 200 w Niemczech. 

Sprzedając dział soalrny, Niemcy chcą się skupić w zakresie OZE na działalności w sektorze wiatrowym i hydroenergetycznym. Niemiecki koncern szacuje, że udział OZE w globalnym miksie energetycznym wzrośnie do 28% w roku 2030, natomiast globalne zużycie energii ma według Siemensa wzrosnąć do tego czasu z obecnych 22,1 tys. TWh do 37,1 tys. TWh.
gramwzielone.pl