Do 2020 roku fotowoltaika na dachach wszystkich sklepów Ikea?

Do 2020 roku fotowoltaika na dachach wszystkich sklepów Ikea?
foto: poolie, flickr cc-by-2.0

{więcej}Ikea chce do 2020 roku zainwestować w elektrownie słoneczne i wiatrowe w sumie 1,5 mld euro i całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych źródeł energii. 

Koncern posiadający prawie 300 sklepów w 26 krajach już od kilku lat inwestuje w odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim w fotowoltaikę. Ogromne dachy sklepów Ikea to doskonałe powierzchnie pod duże instalacje fotowoltaiczne. Systemy PV działają już na ponad 20 sklepach Ikei w USA, a ich liczba systematycznie rośnie. Docelowo, łączny potencjał elektrowni słonecznych na dachach sklepów Ikei za Ocenaem ma wynieść 38 MW.

REKLAMA

Pojedyncze sklepy mieszczą na swoich dachach instalacje o mocy około 200-500 kW, natomiast dodatkowe powierzchnie, na których można montować dachowe systemy PV to ogromne parkingi przed centrami Ikei, dla których fotowoltaika może stanowić zadaszenie, a jednocześnie źródło zasilania dla parkujących na nich samochodów elektrycznych.  

REKLAMA

Oprócz fotowotlaiki Ikea zwiększa swój potencjał OZE także poprzez inwestowanie w energetykę wiatrową. Rok temu Ikea przejęła od portugalskiego Martifera m.in. trzy projekty w Polsce. Farmy wiatrowe Ikei są zlokalizowane na Podkarpaciu. Parki: Bukowsko, Łęki Dukielskie i Rymanów mają liczyć w sumie 54 MW. Ostatni z projektów – Rymanów o mocy 26 MW – znajduje się w fazie budowy. 

Biorąc pod uwagę ostatnie zapowiedzi władz szwedzkiego koncernu, nie jest wykluczone, że już wkrótce polskie sklepy Ikei będą zasilane także przez pracujące na ich dachach elektrownie fotowoltaiczne. 
gramwzielone.pl