Dachowa instalacja fotowoltaiczna w Łodzi oddana do użytku

Dachowa instalacja fotowoltaiczna w Łodzi oddana do użytku
Conergy press

Jeden z największych w Polsce dachowych systemów PV uruchomiono {więcej}w łódzkim Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Biegańskiego. 

Instalacja fotowoltaiczna w szpitalu w Łodzi zajmuje powierzchnię prawie 2 tys. m2, a jej moc to 220 kW. Jest to druga największa dachowa elektrownia PV w Polsce po uruchomionym niedawno systemie fotowoltaicznym o mocy 311 kW, który znajduje się na terenie Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Rudzie Śląskiej. 

REKLAMA

– Każdy pawilon szpitala ma swoją instalację fotowoltaiczną na własne potrzeby. Jeżeli jednak w jednym pawilonie byłby nadmiar produkcji prądu, to wtedy jest możliwość jego przesłania do innego pawilonu – „Polska Agencja Prasowa” cytuje Andrzeja Adamkiewicza, zastępcę dyrektora szpitala ds. techniczno-administracyjnych. System fotowoltaiczny w Łodzi jest wyposażony w akulatory, które będa gromadzić produkowaną przez panele PV energię słoneczną, co umożliwi wykorzystanie jej w nocy. 

REKLAMA

Całkowity koszt projektu sfinansowanego częściowo ze środków pozyskanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego wyniósł około 6 mln zł. 

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Biegańskiego systematycznie dąży do uzależnienia się od zewnętrznych źródeł energii. Wcześniej zainstalowano w nim już system kolektorów słonecznych, które dostarczaja szpitalowi ciepłą wodę. W planach władze łódzkiego szpitala mają także uruchomienie produkcji energii cieplnej i elektrycznej z wykorzystaniem gazu ziemnego. 
gramwzielone.pl