Waldemar Pawlak o rozwoju fotowoltaiki w Polsce

Waldemar Pawlak o rozwoju fotowoltaiki w Polsce
FriendsOfEurope, flickr cc-by-2.0

{więcej}Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Ministerstwie Gospodarki szef resortu skomentował plany rządu w zakresie wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. 

Na dzisiejszej konferencji minister gospodarki najwięcej czasu poświęcił tematowi fotowoltaiki, którą określił za najlepsze uzupełnienie tradycyjnego wytwarzania energii ze względu na fakt, że okresy najwydajniejszej pracy systemów fotowoltaicznych pokrywają się z okresami największego zużycia energii, a wiec z godzinami dziennymi – a w skali roku – z okresem letnim, w którym notowana jest największa konsumpcja energii. 

REKLAMA

Waldemar Pawlak podczas dzisiejszej konferencji, w której uczestniczyli także przedstawiciele gminy Wierzchosławice, która wybudowała pierwszą naziemną farmę fotowoltaiczną w Polsce, zwrócił także uwagę na dynamiczny rozwój technologii fotowoltaicznych i spadek jej kosztów. Jak zauważył minister gospodarki, koszt budowy instalacji 1 MW w Wierzchosławicach, która została oddana do użytku rok temu, wyniósł ponad 10 mln zł, a obecnie mógłby być już niższy o około 50%. 

REKLAMA

Minister Gospodarki mówiąc o założeniach nowej ustawy o OZE, podkreślił, że nowe regulacje mają uprościć inwestowanie w rozproszone źródła energii odnawialnej – poprzez ograniczenie procedur administracyjnych i ilości dokumentów niezbędnych do uruchomienia produkcji zielonej energii w gospodarstwach domowych. 

Waldemar Pawlak podkreślił też, że celem wprowadzenia zróźnicowanego wsparcia dla poszczególnych źródeł OZE, które zostanie ograniczone m.in. dla energetyki wiatrowej, ma być zrównanie okresów zwrotu dla poszczególnych rodzajów OZE.
gramwzielone.pl