"FT": Siemens stracił na energetyce słonecznej 800 mln euro

"FT": Siemens stracił na energetyce słonecznej 800 mln euro
Foto: Siemens press

{więcej}Siemens rezygnuje z branży energetyki słonecznej – zarówno w zakresie fotowoltaiki jak i skoncentrowanej energetyki słonecznej (CSP). 

Niemiecki koncern zdecydował się na zamknięcie lub odsprzedaż swoich spółek realizujących projekty w zakresie PV i CSP, co tłumaczył rosnącą konkurencją na rynku producentów urządzeń do budowy elektrowni fotowoltaicznych i CSP. W tym celu Siemens chce sprzedać m.in. swoją izraelską spółkę Solel Solar Systems, która zajmuje się technologiami w zakresie energetyki słonecznej typu CSP, oraz zarejestrowaną we Włoszech firmę Archimede Solar, która buduje farmy fotowoltaiczne. 

REKLAMA

Jak poinformował „Financial Times”, wycofanie się z sektora PV i CSP będzie kosztować niemiecką firmę 250 mln euro, a – jak szacuje „FT” w sumie na działalności w branży energetyki słonecznej Siemens stracił już około 800 mln euro. 

REKLAMA

Szczególnie kosztowne okazało się dla Siemensa zaangażowanie w sektor CSP. Po zakupie izraelskiej spółki Solel Solar Systems, która specjalizuje się w budowie elektrowni słonecznych typu CSP, kondycja sektora CSP znacząco pogorszyła się po tym, jak w USA i Hiszpanii – dwóch najważniejszych rynkach CSP – wprowadzono regulacje pogarszające warunki dla inwestorów zainteresowanych budową tego typu elektrowni. Wcześniej Solel Solar Systems zrezygnował z budowy elektrowni słonecznej na izrealskiej pustyni Negev i zwolnił w tym roku już ponad 100 pracowników. 
gramwzielone.pl