Średnie ceny inwerterów fotowoltaicznych w październiku

Średnie ceny inwerterów fotowoltaicznych w październiku
foto: jurvetson, flickr cc-by-2.0

{więcej}Ceny inwerterów nie spadają w takim tempie jak ceny paneli fotowoltaicznych. Według rankingu Photon International, w ostatnim miesiącu ceny mniejszych inwerterów były nawet wyższe niż przed rokiem. W porównaniu do ubiegłego roku spadła natomiast cena największych inwerterów o mocy od 10 do 100 kW. 

Tworząc analizę cenową, analitycy Photon International podzielili inwertery na trzy grupy: inwertery o mocy do 5 kW, inwertery o mocy od 5 do 10 kW, inwertery o mocy od 10 do 100 kW. 

REKLAMA

W pierwszej grupie średnia cena inwerterów w Niemczech na rynku spotowym w ubiegłym miesiącu kształtowała się na poziomie ok. 0.29 €/W i była o 3,6% wyższa niż w październiku 2011 roku. 

REKLAMA

W drugiej grupie – inwerterów w przedziale mocy 5-10 kW – średnia cena w połowie października br. wynosiła 0,21 €/W i była wyższa o 5% niż średnia cena inwerterów w analogicznym okresie roku ubiegłego. 

W przypadku największych inwerterów o mocy od 10 do 100 kW średnia, spotowa cena w Niemczech wynosiła w październiku ok. 0,17 €/W i była o 15% niższa niż w październiku 2011 r. 
gramwzielone.pl