Chińczycy mocno odczuli wprowadzenie przez USA ceł na panele fotowoltaiczne

Chińczycy mocno odczuli wprowadzenie przez USA ceł na panele fotowoltaiczne
foto: Suntech press

{więcej}Mimo, że amerykański rynek fotwoltaiczny rozwija się w stabilnym, zbliżonym do zeszłorocznego tempie, amerykańskie oddziały czołowych producentów paneli z Chin walczą o przetrwanie. 

Po wprowadzeniu przez amerykański rząd ceł antydumpingowych na import chińskich paneli do USA, kłopoty nie omijają nawet chińskich potentatów na rynku PV. Największy producent paneli PV na świecie, chiński Suntech, poinformował, że zwolni 2/3 załogi swojej firmy w swoim zakładzie w Arizonie i zredykuje moc produkcyjną z obecnych 45 MW do 15 MW. 

REKLAMA

Natomiast notowane na amerykańskiej giełdzie Nasdaq spółki JA Solar i LDK otrzymały ostrzeżenie od władz giełdy, że mogą zostać uzunięte z indeksów Nasdaq-u po tym jak notowania ich akcji spadły poniżej 1 dolara. Jak poifnormował wczoraj PAP, LDK Solar tylko w drugim kwartale tego roku, czyli już po rozpoczęciu antydumpingowego śledztwa przez rząd USA, stracił 220 mln dolarów. 

REKLAMA

Zgodnie z ostateczną decyzją rządu USA z ubiegłego miesiąca, wysokość ceł na chińskie panele wyniesie w zależności od producenta od 24% do 36%. 
gramwzielone.pl