KGHM przygotowuje projekt farmy fotowoltaicznej

KGHM przygotowuje projekt farmy fotowoltaicznej
foto: OhWeh, wikimedia cc-by-3.0

{więcej}KGHM chce zbudować farmę fotowoltaiczną o mocy 2 MW. 

Jak poinformowała agencja informacyjna ISBnews, miedziowy koncern przygotowuje projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 2 MW. Farma fotowoltaiczna zajmująca obszar 2 ha ma być w części zbudowana z paneli krystalicznych, a w części z cienkowarstwowych paneli w technologii CIGS. Inwestycja ma być oddana do użytku na przełomie 2013 i 2014 roku, czyli w terminie, w którym funkcjonować powinna już nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii gwarantująca operatorom systemów fotowoltaicznych wyższy w stosunku do obecnego poziom dopłat w postaci zielonych certyfikatów. 

REKLAMA

Zainteresowanie fotowoltaiką KGHM sygnalizuje od dłuższego czasu. Władze firmy informowały już o planach rozwoju badań w zakresie produkcji ogniw w technologii cienkowarstwowej. 

REKLAMA

– Fotowoltaika dla KGHM jest o tyle ważna, że chcemy rozwijać technologię CIS, a więc opartą na miedzi, indzie, selenie, a więc na tych pierwiastkach, które są w naszym złożu i bezpośrednio dzisiaj eksploatowane – informował w maju tego roku prezes KGHM Herbert Wirth. 

W tym celu KGHM zapowiedział kilka miesięcy temu powołanie wraz z Tauronem i krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą spółki Pierwiastki i Surowce Krytyczne, która ma się zająć badaniami nad technologiami fotowoltaicznymi. 
gramwzielone.pl