IHS: ceny modułów fotowoltaicznych w 2013 r. będą dalej spadać

IHS: ceny modułów fotowoltaicznych w 2013 r. będą dalej spadać
foto: Suntech press

{więcej}Zdaniem firmy konsultingowej IHS, trendy cenowe na rynku modułów PV w przyszłym roku zostaną podtrzymane. 

Jak notują analitycy IHS, na dalszy spadek cen paneli solarnych wpływ będzie mieć przede wszystkim sytuacja na rynku niemieckim, na którym – w obliczu cięć w dopłatach dla nowych systemów fotowoltaicznych – systematycznie spada liczba nowych instalacji. W ubiegłym miesiącu było to 611 MW, podczas gdy we wrześniu – 980 MW. Taka sytuacja w Niemeczech powinna trwać nadal, a wraz z dalszym spadkiem popytu na panele fotowoltaiczne, powinna spadać także ich cena. Oprócz Niemiec, podobna sytuacja – zdaniem IMS – będzie panować także na pozostałych rynkach w Europie. 

REKLAMA

Zdaniem IHS, cena paneli krystalicznych w ostatnim miesiącu spadła o 1,9-3,5% na rynkach europejskim, chińskim, japońskim i w USA, przy czym największy wpływ na spadek cen wywarły ceny modułów chińskich producentów zaliczanych do grupy Tier-3 – zdaniem IHS spadek w tym wypadku wyniósł aż 5%. 

REKLAMA

Według IMS, obecnie średnia cena modułów krystalicznych dla odbiorcy końcowego to w Europie 0,63 dol./W, a w perspektywie trzech miesięcy powinna spaść do 0,60 dol./W. Co ciekawe, według IMS, średnia cena paneli krystalicznych w USA jest obecnie o 0,05 dol./W większa, a na rynku kanadyjskim i japońskim – odpowiednio nawet o 0,31 dol./W i 0,18 dol/W. Najtaniej można natomiast kupić panele krystaliczne w Chinach – w cenie ok. 0,57 dol./W.  
gramwzielone.pl