Ukraina w przyszłym roku ograniczy taryfy gwarantowane dla fotowoltaiki

Ukraina w przyszłym roku ograniczy taryfy gwarantowane dla fotowoltaiki
foto: O EN, flickr cc-by-2.0

{więcej}Obecne taryfy przyznawane za sprzedaż energii słonecznej produkowanej w instalacjach fotowoltaicznych na Ukrainie będą obowiązywać do końca marca 2013 r. Elektrownie fotowoltaiczne oddane do użytku po tym okresie będą korzystać już z niższych stawek. 

Nowe regulacje obniżające poziom dopłat dla fotowoltaiki w ramach ukraińskiego systemu taryf gwarantowanych (feed-in tariffs) od kwietnia przyszłego roku, które zawarto w ustawie nr 5485-VI, zostały podpisane przez prezydenta Ukrainy Viktora Yanukovycha. 

Zgodnie z nowymi regulacjami poziom dopłat dla naziemnych farm fotowoltaicznych zostanie zmniejszony z 4,8 UAH do 3,5 UAH, natomiast dla systemów dachowych o mocy powyżej 100 kW dopłaty za sprzedaż każdej kilowatogodziny zostaną zmniejszone z 4,6 do 3,6 UAH, a w przypadku dachowych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 100 kW dopłaty spadną z 4,4 UAH do 3,7 UAH. 

REKLAMA
REKLAMA

Nowe prawo zakłada także wprowadzenie od 2014 roku nowych dopłat dla domowych systemów dachowych o mocy do 10 kW. Stawka dopłat wyniesie dla nich 3,7 UAH. 

Zdaniem najaktywniejszej firmy na ukraińskim rynku fotowoltaicznym – austriackiego Activ Solar – przyjęte zmiany nie będa miały większego wpływu na rozwój fotowoltaiki na Ukrainie.  – Nowe dopłaty dla naziemnych farm fotowoltaicznych nie będą tak atrakcyjne jak wcześniej, ale obniżka zostanie zrównoważona przez spadające ceny komponentów elektrowni fotowoltaicznych – tak skomentował zmiany w ukraińskim systemie feed-in tariffs Markus Wolbitsch z Activ Solar. 

Obecnie potencjał fotowoltaiczny Ukrainy – głównie za sprawą działalności Activ Solar – to już prawie 300 MW. Zgodnie z obecnym prawem, operatorzy instalacji fotowoltaicznych mogą korzystać z dopłat w ramach ukraińskiego systemu taryf gwarantowanych do końca 2029 roku – bez względu na termin uruchomienia swoich inwestycji. 
gramwzielone.pl