Największy producent paneli PV znacząco obniża prognozy i traci pozycję lidera

Największy producent paneli PV znacząco obniża prognozy i traci pozycję lidera
Foto: Suntech press

{więcej}Chiński Suntech, który pod względem wolumenu sprzedaży był w ubiegłym roku liderem na globalnym rynku producentów paneli fotowoltaicznych, obniża prognozy wzrostu na 2012 rok. 

W trzecim kwartale br. przychody Suntech wyniosły w sumie około 387 mln dolarów – o 18% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zdaniem władz chińskiego potentata – taka sytuacja jest efektem przede wszystkim pogorszenia się warunków do rozwoju energetyki słonecznej w Europie. 

REKLAMA

W strukturze sprzedaży Suntech aż 88% to moduły fotowoltaiczne, a 12% to sprzedaż kompletnych systemów PV, ogniw czy komponentów instalacji fotowoltaicznych. Według szacunków Suntech sprzedaż paneli tej firmy w 2012 roku ma wynieść w sumie 1,7 – 1,8 GW, co oznacza obniżenie wcześniejszych prognoz mówiących o sprzedaży na poziomie 1,8 – 2 GW. 

REKLAMA

Roczna sprzedaż Suntech na wskazanym wyżej poziomie może oznaczać dla tej firmy utratę pozycji nr 1 na globlanym rynku producentów paneli solarnych na rzecz wywodzącej się także z Chin firmy Yingli Green, która w tym roku ma sprzedaż w sumie 2,1 – 2,2 GW paneli fotowoltaicznych. 

– W trzecim kwartale cięcia w systemach dopłat przyczyniły się do mniejszego popytu w Europie, niemniej jednak Suntech odnotował wzrost sprzedaży w Chinach, Japonii i Tajlandii. Przewidując utrzymanie się obecnego popytu w przyszłym roku zdecydowaliśmy się na ograniczenie produkcji i usprawnienie kanałów sprzedaży, dzięki czemu ograniczymy nasze koszty – tak restrukturyzację w Suntech zapowiedział David King, CEO firmy.
gramwzielone.pl