Jastrzębska Spółka Węglowa przygotowuje projekty dwóch farm fotowoltaicznych

Jastrzębska Spółka Węglowa przygotowuje projekty dwóch farm fotowoltaicznych
foto: Suntech press

{więcej}JSW rozważa budowę dwóch farm fotowoltaicznych zlokalizowanych na należących do niej terenach. 

Jak poinformował portal wnp.pl powołując się na Marka Brożynę, dyrektora ds. rozwoju Spółki Energetycznej „Jastrzębie”, Jastrzębska Spółka Węglowa interesuje się budową farm fotowoltaicznych, chcąc wykorzystać w ten sposób swoje tereny, których degradacja uniemożliwia wykorzystanie ich na inne sposoby – m.in. ze względu na szkody wyrządzone przez przemysł nie mogą być one eksploatowane roniczo. Panele fotowoltaiczne miałyby stanąć na zwałowiskach kamienia. 

REKLAMA

JSW chce wybudować w sumie 2 farmy fotowoltaiczne, każda o mocy 1 MW, i w tym celu jastrzębska spółka prowadzi już wstępne prace obejmujące m.in. przygotowanie założeń budowlanych projektów i optymalnego wykorzystania dostępnej powierzchni. 

REKLAMA

– Służby kopalń JSW i SEJ pracują nad wskazaniem odpowiedniej lokalizacji instalacji pilotażowej. Ze wstępnej oceny wynika, że jedną z możliwych lokalizacji jest zwałowisko kamienia kopalni „Borynia”. Druga, brana pod uwagę lokalizacja, to teren przy Elektrociepłowni „Moszczenica”. Zakłada się, że każda z tych instalacji pilotażowych miałaby moc ok. 1 MW – wnp.pl cytuje Marka Brożynę z SEJ. 

Jeśli budowa instalacji pilotażowych dojdzie do skutku i ich funkcjonowanie okaże się korzystne dla węglowej spółki, JSW może realizować kolejne, większe projekty farm fotowoltaicznych. 
gramwzielone.pl