Guru inwestorów inwestuje w ogromną farmę fotowoltaiczną

Guru inwestorów inwestuje w ogromną farmę fotowoltaiczną
Warren Buffett, foto: Executive Office of the President of the United States

{więcej}Spółka Warrena Buffetta uważanego za jednego z najskuteczniejszych inwestorów na świecie przejęła projekt dużej farmy fotowoltaicznej w Kalifornii. 

Projekt farmy fotowoltaicznej o nazwie Antelope Valley przejętej przez Buffetta jest zlokalizowany w pobliżu Los Angeles. Jego moc ma wynieść docelowo 579 MW. Transakcja została zrealizowana pomiędzy deweloperem projektu SunPower Corp. oraz należącą do Buffetta firmą Berkshire Hathaway Inc. Cena uzgodniona przez obie firmy i obejmująca zaprojektowanie ogromnych instalacji fotowoltaicznych oraz ich budowę, to 2,5 mld dolarów. 

REKLAMA

Budowa instalacji rozpocznie się w tym kwartale, a farma fotowoltaiczna Antelope Valley ma zostać uruchomiona do końca 2015 roku. Energia produkowana na ogromnej farmie PV będzie sprzedawana na podstawie długoterminowych kontraktów operatorowi energetycznemu Southern California Edison. 

REKLAMA

Umowa dotycząca sprzedaży projektu Antelope Valley firmie SunPower, która oprócz realizacji projektów PV zajmuje się także produkcją paneli fotowoltaicznych i która zmaga się z trudnościami finansowymi wobec dużej konkurencji na rynku producentów PV, pozwoli na utrzymanie płynności finansowej oraz na dalszy rozwój. Tylko w ubiegłą środę, po pojawieniu się informacji o sprzedaży projektu Antelope Valley, akcje SunPower na giełdzie Nasdaq podrożały o 9%, a ich cena osiągnęła najwyższy poziom od ośmiu miesięcy. 
gramwzielone.pl