Cła antydumpingowe na chińskie moduły fotowoltaiczne w Unii Europejskiej już w maju?

Cła antydumpingowe na chińskie moduły fotowoltaiczne w Unii Europejskiej już w maju?
Mhassan Abdollahi, flickr cc-by-2.0

{więcej}Franck Asbeck, CEO niemieckiego producenta modułów fotowoltaicznych SolarWorld zakłada, że Unia Europejska wprowadzi cła antydumpingowe na import chińskich paneli fotowoltaicznych już w maju tego roku. 

Franck Asbeck, szef SolarWorld – jednego z ostatnich dużych producentów paneli fotowoltaicznych w Niemczech, którzy zdołali utrzymać się na rynku wobec konkurencji ze strony chińskich producentów, a także firmy przewodzącej grupie europejskich producentów paneli PV, którzy domagają się wprowadzenia na import chińskich paneli do UE ceł antydumpingowych – powiedział, że jest przekonany o dumpingu cenowych stosowanym przez chińskie władze wspierające rodzimych producentów modułów fotowoltaicznych, dzięki czemu ci mogą oferować swoje produkty po cenach niższych niż choćby producenci z Europy.

Zdaniem zwolenników wprowadzenia ceł na chińskie panele fotowoltaiczne zrzeszonych w grupie EU ProSun, nierynkowa pomoc chińskich władz to przede wszystkim arbitralne przyznawanie kredytów wybranym producentom, przy czym warunki kredytów uwzględniają oprocentowanie poniżej 1% i są udzielane na dłuższe okresy sięgające nawet 20 lat. W ostatnim czasie tego rodzaju pożyczki otrzymały choćby Trina Solar i JA Solar – obie po 4,4 mld dolarów. 

REKLAMA
REKLAMA

Franck Asbeck liczy, że dochodzenie w sprawie domniemanego dumpingu stosowanego przez Chińczyków, które zostało wszczęte przez Komisję Europejską, przyniesie efekty już w maju tego roku, gdy Bruksela podejmie pierwsze decyzje w sprawie nałożenia ceł antydumpingowych na import paneli PV wybranych chińskich producentów. 

Do tego czasu, zdaniem Asbecka, warunki na europejskim rynku PV będą „bardzo trudne” i dlatego jego firma skupi się na działalności na rynkach amerykańskim i japońskim, gdzie „rośnie popyt na wysokiej jakości panele”. Szef SolarWorld zauważył też, że jego firma nie zamierza wchodzić na rynek chiński z powodu panujących na nim „niesprawiedliwych reguł rynkowych”. 

Dochodzenie Komisji Europejskiej rozpoczęte we wrześniu ubiegłego roku na wniosek złożony przez EU ProSun, ma potrwać do 15 miesięcy, jednak Bruksela już wcześniej może zdecydować o nałożeniu ceł tymczasowych. 
gramwzielone.pl