Wiceminister gospodarki: fotowoltaika potrzebuje wyższego wsparcia

Wiceminister gospodarki: fotowoltaika potrzebuje wyższego wsparcia
Oregon DOT, flickr cc-by-2.0

{więcej}W rozmowie z TVN CNCB z 24 stycznia br. wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak skomentował założenia nowego systemu wsparcia dla OZE, w tym dla sektora fotowoltaicznego. 

Zdaniem Mieczysława Kasprzaka poziom wsparcia dla poszczególnych technologii OZE powinien wynikać z ich kosztów oraz innowacyjności. Jako przykład innowacyjnej technologii OZE przedstawiciel resortu gospodarki podał fotowoltaikę. 

REKLAMA

Jego zdaniem wsparcie dla fotowoltaiki musi być większe, aby „wyzwolić w naszym kraju nowe inicjatywy” kreujące nowe miejsca pracy, badania i nowe technologie. Minister Kasprzak ocenił, że rozwój fotowoltaiki przełoży się na powstawanie nowych zakładów produkujących urządzenia dla PV, a także na powstawanie nowych stanowisk pracy w sektorze instalacyjnym. 

REKLAMA

Jak zaznaczył w TVN CNBC Mieczysław Kasprzak, rząd dostrzega, że ceny poszczególnych technologii OZE spadaja z roku na rok i dlatego przewidział w projekcie ustawy o OZE – bazując na doświadczeniach innych krajów – okresową weryfikację poziomów wsparcia, która ma być dokonywana co kwartał. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, w przypadku nadmiernego wzrostu kosztów wsparcia dla danej technologii poziom dopłat ma być dla niej automatycznie obcinany. 
gramwzielone.pl