IHS zapowiada wzrost liczby instalacji PV i ..spadek przychodów branży

IHS zapowiada wzrost liczby instalacji PV i ..spadek przychodów branży
mcmees24, flickr cc-by-2.0

{więcej}Firma konsultingowa IHS iSuppli zapowiada na rok 2013 wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych na świecie, a także – spadek przychodów globalnej branży PV. 

Zdaniem IHS iSuppli, w tym roku na świecie przybędzie w sumie 35 GW systemów fotowoltaicznych, podczas gdy w roku 2012 zainstalowano w sumie 32 GW instalacji fotowoltaicznych. 

Zdaniem analityków IHS, globalna branża fotowoltaiczna – mimo wzrostu liczby nowych instalacji – w tym roku zanotuje spadek przychodów w porównaniu do roku 2012. Powodem tego trendu ma być dalszy spadek cen komponentów instalacji PV. Według IHS, w tym roku łączna wartość sprzedaży sektora PV liczona jako iloczyn zainstalowanej mocy i cen systemów fotowoltaicznych wyniesie 75 mld dolarów, podczas gdy w roku ubiegłym było to 77 mld dol., a jeszcze dwa lata temu – 94 mld dol. Według IHS wzrost przychodów branży PV nastąpi natomiast w latach 2014-2016, a w roku 2016 przychody globalnego sektora PV wyniosą około 115 mld dol. 

REKLAMA
REKLAMA

IHS zapowiada na ten rok także kontynuację trendu polegającego na konsolidacji rynku skutkującej kolejnymi przejęciami i fuzjami firm z branży PV, a także upadkiem wielu z nich. 

Ponadto, zdaniem IHS, w tym roku pozycję lidera w globalnej branży PV stracą Niemcy, a łączna moc zainstalowanych w tym kraju instalacji fotowoltaicznych w 2013 roku będzie niższa niż łączna zainstalowana moc PV w Chinach i USA. Czwartym i piątym rynkiem pod względem zainstalowanej mocy w tym roku mają być odpowiednio Japonia i Włochy. 

– W przeszłości firmy z sektora fotowoltaicznego mogły polegać na Niemczech i kilku innych europejskich rynkach, ale teraz muszą szybko dostosować się do nowych realiów i przyspieszyć wejście na rynki rozwijające się – komentuje Ash Sharma z IHS iSuppli. Jego zdaniem, w tym roku udział Europy w zainstalowanej mocy PV spadnie do poziomu 39%, podczas gdy jeszcze w 2010 roku udział ten wynosił 80%. 
gramwzielone.pl