Dachy strefy przemysłowej koło Bielska-Białej zapełnią moduły fotowoltaiczne

Dachy strefy przemysłowej koło Bielska-Białej zapełnią moduły fotowoltaiczne
Colexon press

{więcej}W gminie Jasienica koło Bielska-Białej na terenie 71 ha powstanie strefa przemysłowa, której zakłady będą zasilane przez energię produkowaną przez umieszczone na ich dachach systemy fotowoltaiczne. 

Na budowę strefy przemysłowej gmina Jasienica otrzymała unijną dotację w wysokości 23 mln zł. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na 27 mln zł. Budowa infrastruktury pod zakłady w strefie przemysłowej na terenie gminy Jasienica ma się zakończyć w roku 2014. 

REKLAMA

Jak informują samorządowcy z gminy Jasienica, strefa, w której pracę ma znaleźć od 2 do 5 tys. osób, będzie jedną z pierwszych w naszym kraju tzw. niskoemisyjnych stref przemysłowych. Deklarację w tej sprawie władze Jasienicy podpisały z prof. Jerzym Buzkiem, przewodniczącym Społecznej Rady do spraw Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej.

REKLAMA

– Firmy będą mogły korzystać z dotacji na zamontowanie na dachach zakładów paneli fotowoltaicznych, które wytwarzają prąd dzięki promieniom słonecznym. W ten sposób osiągną znaczne oszczędności, bo opłaty za prąd to dzisiaj często połowa kosztów funkcjonowania zakładów. Nadwyżkę energii będą mogły sprzedawać do sieci energetycznej – serwis wyborcza.biz cytuje Janusza Pierzynę, wójta Jasienicy. 
gramwzielone.pl