100% kredytu na instalacje PV. Fotowoltaika w Grecji rozwija się w rekordowym tempie

100% kredytu na instalacje PV. Fotowoltaika w Grecji rozwija się w rekordowym tempie
foto: jurvetson, flickr cc-by-2.0

{więcej}Mimo kryzysu finansowego, z którym od kilku lat boryka się Grecja, grecki sektor fotowoltaiczny za sprawą wprowadzonego kilka lat temu systemu feed-in tariffs notuje systematyczny wzrost zainstalowanych mocy. 

Według danych HELAPCO – greckiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej, na koniec 2012 roku zainstalowany potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Grecji wyniósł 1,536 GW, a w roku ubiegłym zainstalowano tam rekordową ilość systemów fotowoltaicznych, których moc wyniosła 912 MW. 

Dzięki temu Grecja jest już trzecim krajem na świecie – po Niemczech i Włoszech – pod względem zainstalowanego potencjału w energetyce słonecznej w przeliczeniu na mieszkańca. 

REKLAMA
REKLAMA

W 2012 roku w Grecji zainstalowano 298 MW w małych systemach fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 10 kW, 583 MW – w systemach PV o mocy od 20 do 150 kW, 395 MW w instalacjach o mocy od 150 kW do 2 MW, a 198 MW – na farmach o mocy przekraczającej 2 MW.

Co ciekawe, według HELAPCO Grecy chcący zamontować domowy system fotowoltaiczny bez problemu uzyskają finansowanie kredytem w wysokości sięgającej nawet 100% wartośći inwestycji – greckie banki uznają bowiem rodzimy system taryf gwarantowanych za całkowicie przewidywalny i gwarantujacy określone przychody, a procedury administracyjne związane z budową domowych elektrowni fotowoltaicznych ograniczają się do jednej wizyty w oddziale zakładu energetycznego. 

Grecki sektor fotowoltaiczny rozwija się dynamicznie od roku 2009, w którym z praktycznie zerowego potencjału urósł do 35 MW. W latach 2010 i 2011 w Grecji zamontowano natomiast odpowiednio 152,4 MW oraz 425,8 MW paneli fotowoltaicznych. 

Zgodnie z planami greckiego rządu potencjał PV w tym kraju do roku 2020 ma osiągnąć zainstalowaną moc na poziomie 2,2 GW. 
gramwzielone.pl