Spółka z GPW kupuje udziały w farmach fotowoltaicznych w Bułgarii i zapowiada inwestycje w Polsce

Spółka z GPW kupuje udziały w farmach fotowoltaicznych w Bułgarii i zapowiada inwestycje w Polsce
foto: Martifer press

{więcej}Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych spółka Libra Capital zapowiedziała inwestycje w farmy fotowoltaiczne w Bułgarii. 

Wczoraj Libra Capital poinformował o zakupie 10% udziałów w spółce Eko Novaenergy za 17,18 mln zł. Eko Novaenergy jest operatorem projektów 4 farm wiatrowych i 2 działających farm fotowoltaicznych zlokalizowanych w Bułgarii. 

REKLAMA

– Docelowo, chcemy zwiększyć zaangażowanie w tej spółce do ok. 30 proc. Dzięki temu będziemy mogli realnie wpływać na jej procesy decyzyjne – Polska Agencja Prasowa cytuje prezesa Libra Capital Artura Stoykova, który dodał, że zakup kolejnych 20% akcji spółka sfinansuje z prywatnej emisji akcji i chce w ten sposób pozyskać do końca tego kwartału 45 mln zł. 

REKLAMA

Bułgaria to obecnie jeden z naciekawszych rynków PV w Europie, a potencjał fotowoltaiki w tym kraju rośnie w około 95% za sprawą dużych projektów naziemnych. Jednocześnie pod koniec ubiegłego roku w Bułgarii pojawiły się głosy mówiące o potrzebie ograniczenia wsparcia dla fotowoltaiki oraz możliwości przyłącznia do sieci nowych farm PV. 

Libra Capital informuje także o zainteresowaniu projektami wiatrowymi i fotowoltaicznymi na terenie Chorwacji i Polski. W naszym kraju fundusz prowadzi rozmowy w sprawie akwizycji projektów o mocy od 5 do 20 MW zlokalizowanych na Mazurach i Pomorzu. Przejęcia mają być finansowane z emisji obligacji i kredytów. 
gramwzielone.pl