Bankrutuje czołowy europejski producent modułów fotowoltaicznych

Bankrutuje czołowy europejski producent modułów fotowoltaicznych
foto: Siliken press

{więcej}Po serii informacji o bankructwach producentów modułów fotowoltaicznych z Niemiec tym razem mamy do czynienia z bankructwem producenta modułów PV z Hiszpanii. 

Hiszpański producent modułów fotowoltaicznych Siliken SA, którego produkty możemy znaleźć także w ofercie kilku firm w Polsce, jest własnością Grupo Emresarial Zriser i w ostatnich latach był jednym z czołowych producentów modułów PV w Europie. Jego kondycję w ostatnim czasie systematycznie pogarszała jadnak rosnąca konkurencja ze strony producentów z Chin, a także spadek dynamiki rozwoju PV w Unii Europejskiej – wyjątkowo widoczny w rodzimej Hiszpanii, która w ciągu kilku lat drastycznie ograniczyła wsparcia dla energetyki odnawialnej. 

REKLAMA

Jak poinformowały hiszpańskie media, Siliken jest bliski bankructwa po tym, jak nie powiodła się próba restrukturyzacji długu firmy sięgającego 130 mln euro. W połowie ubiegłego roku, w toku negocjacji z bankami Silikenowi udało się jeszcze rozszerzyć linie kredytowe w celu pokrycia rosnącego długu. Podobne działania wykonane przez władze koncernu mającego siedzibę w Walencji w ubiegłym miesiącu nie przyniosły już jednak zamierzonego skutku. 

REKLAMA

W efekcie, na skraju bankructwa są należące do Siliken SA spółki Siliken Energy, Siliken Manufacturing i Siliken Chemicals, a sądowy wniosek o bankructwo złożył także w sądzie w Kalifornii amerykański oddział hiszpańskiej firmy. 
gramwzielone.pl