Ceny modułów fotowoltaicznych w lutym

Ceny modułów fotowoltaicznych w lutym
foto: Sunpower press

{więcej}Photon podał średnie ceny modułów fotowoltaicznych zanotowane na niemieckim rynku spot w pierwszym tygodniu lutego. 

Niemiecka firma konsultingowa zestawienie cen paneli fotowoltaicznych opracowała na podstawie zebranych z niemieckiego rynku spotowych, średnich cen poszczególnych typów modułów PV. 

Średnia cena modułów monokrystalicznych w pierwszym tygodniu lutego na niemieckim rynku spot wynosiła 0,61 €/W i była niższa o 28,2% w porównaniu do początku lutego 2012 roku. W przypadku modułów polikrystalicznych, ich średnia cena na rynku spot w Niemczech na początku tego miesiąca wynosiła 0,56 €/W i była aż o 34,1% niższa w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

REKLAMA
REKLAMA

Z kolei w grupie modułów importowanych z Azji (z wyłączeniem Japonii) średnie ceny na rynku spot w Niemczech w pierwszym tygodniu lutego kształtowały się na poziomie 0,53 €/W i były o 32,9% niższe niż na początku lutego 2012 r.

Mimo dużych spadków notowanych w przypadku wszystkich w/w grup modułów w ujęciu rok do roku, w porównaniu do ostatnich tygodni ich ceny praktycznie nie uległy zmianie, a nawet zanotowały nieznaczny wzrost. Może to oznaczać początek stabilizacji cen paneli fotowoltaicznych, z którym mamy mieć do czynienia w tym roku zgodnie z opiniami analityków rynku fotowoltaicznego. Eksperci rynku PV prognozują, że w tym roku rynek europejski, który wcześniej cechowała duża nadpodaż paneli fotowoltaicznych, odnotuje wyrównywanie się podaży i popytu na moduły PV. 

Na taki trend może mieć wpływ dopasowywanie wolumenu produkcji przez czołowych producentów do aktualnie panujących warunków rynkowych, co jest zauważalne od kilku miesięcy. Na stabilizację cen może dodatkowo wpływać wzrost cen polikrzemu, który jest ostatnio zauważalny na światowych giełdach. 
gramwzielone.pl