Holenderskie władze ostrzegają przed panelami mogącymi powodować pożary

Holenderskie władze ostrzegają przed panelami mogącymi powodować pożary
bradleygee, flickr cc-by-2.0

{więcej}Holenderska agencja rządowa NVWA ostrzegła, że panele fotowoltaiczne marki Scheuten Solar mogą przyczyniać się do powstawania pożarów. 

NVWA poinformował, że sprawa dotyczy około 650 tysięcy paneli sprzedanych przez mającego siedzibę w Holandii producenta Scheuten Solar w okresie sierpień 2009 – luty 2012. Problem dotyczy modeli: Multisol P6-48, P6-54, P6-60 i P6-66. 

REKLAMA

Jak wykazały bowiem badania przeprowadzone przez holenderskie władze, panele te posiadają wadę, która może powodować korozję w miejscu tzw. 'junction box’ prowadząc do nieprawidłowego funkcjonowania wyposażonych w nie systemów fotowoltaicznych. Wedliwe elementy, tzw. junction boxes, zostały wyprodukowane przez holenderskiego producenta Alrack. 

REKLAMA

W efekcie, jak informuje NVWA, jeśli wadliwe moduły zostały zamontowane na dachach lub w ramach BIPV, mogą one przyczyniać się do powstawania pożarów. Według holenderskiego urzędu, w Europie odnotowano już 15 przypadków pożarów spowodowanych przez badane moduły PV. Moduły marki Scheuten Solar są wykorzystywane w wielu krajach Europu, a także w USA, Chinach i Australii. 
gramwzielone.pl