KE ogłosiła cła na import chińskich paneli fotowoltaicznych, ale niższe niż zakładano

KE ogłosiła cła na import chińskich paneli fotowoltaicznych, ale niższe niż zakładano
Budynek Komisji Europejskiej. Foto: tiseb, flickr cc-by-2.0

{więcej}Komisja Europejska ogłosiła wczoraj przyjęcie tymczasowych ceł na import chińskich krystalicznych modułów fotowoltaicznych. Bruksela obniżyła ich wysokość w stosunku do wcześniejszych propozycji i daje czas na dalsze negocjacje z rządem Chin. De Gucht podkreślił wczoraj, że „piłka jest po stronie Chińczyków” i że do osiągnięcia konsensusu jest w tej chwili bardzo daleko. 

Unijny komisarz ds. handlu Karel de Gucht ogłosił wprowadzenie ceł na import chińskich modułów fotowoltaicznych do Unii Europejskiej z dniem 6 czerwca br. Cła obejmą także import paneli przywiezonych do UE wcześniej. Ich rejestrację Bruksela prowadzi od marca br. Przeciętna wartość ceł wyniesie 11,8%, czyli o wiele mniej niż zakładała wstępna propozycja Brukseli, która wyszła na jaw kilka tygodni temu. 

Jednocześnie Komisja Europejska poinformowała, że niższa stawka w wysokości 11,8% będzie obowiązywać do 6 sierpnia br. Do tego dnia Bruksela daje czas na osiągnięcie dyplomatycznego konsensusu ze stroną chińską. Jeśli do początku sierpnia ugoda nie zostanie osiągnięta, stawki ceł wzrosną do poziomów wcześniej zaproponowanych przez Komisję Europejską – będą wynosić od 37,2% do 67,9%. KE nie podała jednak do wiadomości, które stawki mają dotyczyć konkretnych producentów. 

REKLAMA
REKLAMA

Komisja Europejska przyjęła tymczasowe cła na import chińskich paneli fotowoltaicznych mimo sprzeciwu większości państw członkowskich. Podczas ubiegłotygoniowego spotkania Rady UE, za przyjęciem ceł zagłosowały tylko 4 państwa, 5 wstrzymało się od głosu, a 18 było przeciw. 

Przeciwko wprowadzeniu ceł jest także większość europejskich firm instalacyjnych zrzeszonych w organizacji AFASE. – Musimy postawić sprawę jasno, obecne warunki rynkowe nie pozostawiają miejsca na podwyżki cen paneli. Dlatego nawet wprowadzenie ceł w wysokości 11,8% wstrzyma realizację większości projektów fotowoltaicznych i spowoduje pogorszenie kondycji europejskiego rynku PV – tak wczorajszą decyzję KE skomentował Thorsten Preugschas, prezes AFASE. 

Z kolei zdaniem zwolenników ceł, ich wprowadzenie pozwoli złapać oddech znajdującemu się w pogarszającej się z roku na rok kondycji europejskiemu przemysłowi producentów paneli fotowoltaicznych. 
gramwzielone.pl