Photon Energy powrócił na giełdę New Connect

Photon Energy powrócił na giełdę New Connect
Katrina.Tualio, flickr cc-by-2.0

{więcej}Firma działająca w branży energetyki fotowoltaicznej jest ponownie notowana na parkiecie New Connect. To już drugi „debiut” spółki na tej giełdzie. 

Photon Energy był już wcześniej notowany na New Connect. Jego notowania zostały jednek zawieszone w zeszłym roku. Wczoraj mający wcześniej siedzibę w Czechach Photon Energy, który w międzyczasie stał się spółką holenderską, wszedł na New Connect ponownie. 

Podczas wczorajszej uroczystości na New Connect prezes firmy Georg Hotar zapowiedział, że pojawienie się na New Connect jest tylko etapem w drodze na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Photon Energy na GPW chce zadebiutować w ciągu 12 miesięcy. 

REKLAMA
REKLAMA

Notowania spółki Photon Energy na NewConnect zostały zawieszone w połowie ubiegłego roku, po tym jak czeska firma nie przedstawiła na czas obowiązkowego sprawozdania finansowego. Od tego czasu firma przeszła restrukturyzację i część należących do niej spółek zmieniło kraj siedziby z Czech na Holandię. 

– W ramach wyjaśnień, zarząd spółki tłumaczy się trudną sytuacją związaną z restrukturyzacją firmy. Ostatnio na podstawie umowy z Photon Energy Investment SK NV, osiem spółek przeszło pod holenderskie skrzydła. Również fala bankructw i przyspieszenie konsolidacji w branży energetyki słonecznej miała istotny wpływ na wydanie przez biegłego opinii co do sprawozdań spółki. Swoje dołożyły trudności z niejasnym otoczeniem prawnym w państwach, w których poszczególne spółki z grupy prowadzą działalność. Najdotkliwszą kwestią stał się nałożony 26-proc. podatek, potwierdzony przez czeski Trybunał Konstytucyjny dopiero w maju. Z tego powodu zdaniem spółki audytor nie był w stanie wyrobić się w terminie – tak w połowie ubiegłego roku Photon Energy tłumaczył swoją sytuację. 

Photon Energy N.V. realizuje projekty fotowoltaiczne m.in. w Czechach, Słowacji, Niemczech, we Włoszech i w Australii. W 2012 roku spółka miała 16,2 mln euro skonsolidowanych przychodów i stratę netto przypadającą akcjonariuszom jednostki dominującej w wysokości 10,8 mln euro.
gramwzielone.pl