GTM Research: koszt produkcji paneli fotowoltaicznych spadnie do 0,36$/W

GTM Research: koszt produkcji paneli fotowoltaicznych spadnie do 0,36$/W
foto: Wayne National Forest, flickr cc-by-2.0

{więcej}Firma konsultingowa GTM Research szacuje, że średni koszt produkcji paneli fotowoltaicznych w Chinach spadnie do poziomu 0,36 $/W. 

Spadki cen paneli fotowoltaicznych, które obserwowaliśmy w ostatnich latach, w dużej mierze odbywały się kosztem marż producentów. Aktualne poziomy cen są możliwe do osiągnięcia tylko dla producentów z Azji, o czym świadczy seria upadków producentów paneli PV w Europie, którzy nie wytrzymali konkurencji w związku z wyższymi kosztami produkcji. Także chińscy producenci sprzedają swoje panele przy minimalnych marżach, co pokazują ich raporty finansowe, a ponadto niskie ceny chińskich paneli fotowoltaicznych to efekt wsparcia władz centralnych i lokalnych oraz minimalnie oprocentowanych kredytów udzielanych przez chińskie banki. Jak pokazują ostatnie raporty finansowe chińskich firm, nawet człowi producenci paneli PV z Chin zamykają ostatnie kwartały na minusie.

REKLAMA

Kolejnym niekorzystnym czynnikiem dla cen paneli fotowoltaicznych jest wyraźna wojna handlowa w sektorze PV, którą rozpoczęły Stany Zjednoczone i Unia Europejska nakładając na import chińskich modułów cła antydumpingowe. W efekcie rozpoczętego w ubiegłym roku dochodzenia Komisji Europejskiej w sprawie ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych ich cena na rynku europejskim od początku tego roku rośnie, a wielu chińskich producentów, aby utrzymać się na rynku europejskim, myśli o przeniesieniu produkcji poza Chiny – aby uniknąć w ten sposób ceł. 

REKLAMA

Tym bardziej zaskakujące mogą wydawać się wnioski raportu opublikowanego przez firmę GTM Research, w którym prognozuje ona spadek kosztów produkcji krystalicznych paneli fotowoltaicznych do poziomu 0,36 $/W (ok. 0,27 €/W) do roku 2017. GTM Research zaznacza jednak, że taki spadek kosztów będzie możliwy tylko w przypadku czołowych chińskich producentów zaliczanych do grupy Tier-1. Obecnie – według GTM Research – średni koszt produkcji paneli krystalicznych osiągalny przez chińskich producentów zaliczanych do grupy Tier-1 to około 0,5 $/W (ok. 0,37 €/W). 

Zdaniem GTM Research, wspomniany spadek kosztów produkcji, który mogą osiągnąć takie firmy jak Jinko Solar, ReneSola, Trina Solar czy Yingli Green będzie możliwy dzięki wprowadzeniu nowych technologii i automatyzacji produkcji czy dzięki zastosowaniu tańszych materiałów. GTM zakłada ponadto, że cena krzemu do roku 2015 utrzyma się na niskim poziomie ok. 18 $/kg. 
gramwzielone.pl