Powstanie pierwsza w Europie farma fotowoltaiczna CPV

Powstanie pierwsza w Europie farma fotowoltaiczna CPV
FAmonix press

{więcej}Na południu Portugalii powstanie pierwsza na Starym Kontynencie naziemna instalacja fotowoltaiczna w technologii skoncentrowanej fotowoltaiki (CPV). 

Farma fotowoltaiczna o mocy 1,3 MW złożona z modułów CPV powstanie w portugalskiej miejscowości Alcoutim. 

REKLAMA

Projekt zostanie sfinansowany przez grupę inwestorów, w tym przez spółkę zajmującą się dostawą energii Enovos z Luksemburga oraz portugalską Fundację Gulbenkiana, a jego realizacją zajmie się lokalny deweloper Luz-On and Electricidade Industrial Portuguesa oraz specjalizująca się w produkcji półprzewodników francuska firma Soitec, która zajmuje się także produkcją skoncentrowanych modułów fotowoltaicznych (CPV).

REKLAMA

We wrześniu tego roku Soitec uruchomił seryjną produkcję modułów CPV posiadającą wydajność na poziomie 31,8%. Francuska firma wyprodukowała już ogniwo CPV, które – jak wynika z badań przeprowadzonych przez niemiecki Instytut Frauenhofera – posiada wydajność na poziomie 44,7%, i zapowiada opracowanie ogniwa o wydajności 50%.

Wydajność ogniwa CPV dostarczonego przez Soitec i zanotowana przez Instytut Frauenhofera została osiągnięta jednak w warunkach laboratoryjnych, a seryjna produkcja modułów o zbliżonej wydajności jest póki co nieosiągalna. 
gramwzielone.pl