Największe transakcje w branży fotowoltaicznej w 2013 r.

Największe transakcje w branży fotowoltaicznej w 2013 r.
SolarWorld press

{więcej}Firma konsultingowa Mercom Capital opublikowała listę największych transakcji w branży solarnej, które zawarto w ubiegłym roku.

Jak informuje Mercom Capital, globalna wartość prywatnych funduszy, które zainwestowano w duże projekty naziemnych farm fotowoltaicznych w 2013 r., wyniosła w sumie ok. 10 mld dolarów. Rok wcześniej było to 8 mld dol. 

Z kolei wartość przejęć i fuzji w globalnej branży PV w 2013 r. wyniosła – według Mercom Capital – 12,7 mld dol., przy czym największymi inwestycjami tego rodzaju był zakup firmy Tokyo Electron przez Applied Materials za 9,4 mld dol., a także przejęcie amerykańskiego producenta inwerterów Power-One przez koncern ABB. Wartość tej transakcji wyniosła ok. 1 mld dolarów.

REKLAMA

Mercom odnotował też w 2013 r. 28 bankructw firm z branży PV, z czego 18 było udziałem producentów komponentów instalacji fotowoltaicznych – głównie modułów PV. 

Wśród największych transakcji finansowych na globalnym rynku solarnym w 2013 r. Mercom Capital wymienia: 

REKLAMA

– wypuszczenie obligacji o wartości 1 mld dol. na projekty farm fotowoltaicznych Solar Star 1 i Solar Star 2, które powstają w Kalifornii, 

– pożyczkę w wysokości 498 mln dol. na realizację projektu Grand Renewable Solar Project w kanadyjskiej prowincji Ontario udzieloną przez konsorcjum banków, w skład którego weszły m.in. Rabobank i RBC, 

– dwie pożyczki od niemieckiego banku KfW w wysokości odpowiednio 454 mln dol. i 446 mln dol. na marokańskie projekty Noor II i Noor III mające na celu budowę farm solarnych w technologii CSP, 

– finansowanie w wysokości 400 mln dol. przyznane na projekty fotowoltaiczne w Arizonie i Kalifornii udzielone przez konsorcjum inwestorów, w skład którego wszedł m.in. Google. 

gramwzielone.pl