USA: zatrudnienie w sektorze PV rośnie 10 razy szybciej niż w całej gospodarce

USA: zatrudnienie w sektorze PV rośnie 10 razy szybciej niż w całej gospodarce
Wayne National Forest, flickr cc-by

{więcej}Jak wynika z danych amerykańskiej Solar Fundation, w 2013 roku zatrudnienie w sektorze fotowoltaicznym w USA wzrosło niemal o 20%. 

Jak podaje Solar Fundation, na koniec ubiegłego roku w amerykańskim sektorze PV zatrudnionych było ponad 142,6 tys. pracowników, podczas gdy na koniec 2012 r. liczba ta była niższa o 23,6 tys. Oznacza to wzrost na poziomie 19,9%. Dla porównania, zatrudnienie w całej gospodarce USA wzrosło w tym czasie o 1,9%. 

– Siła przemysłu solarnego w kreowaniu miejsc pracy jest jasna. Sektor urósł w ostatnich latach o 50%, dzięki czemu stworzył w tym czasie prawie 50 tys. miejsc pracy. Nasze dane pokazują, że praca w sektorze solarnym jest dobrze płatna i przyciąga wykwalifikowanych pracowników – komentuje Andrea Luecke z Solar Fundation. 

REKLAMA
REKLAMA

Dane o wzroście zatrudnienia w przemyśle solarnym skomentował też Ernest Moniz, amerykański sekretarz ds. energetyki. – Prezydent Obama wyznaczył ambitny cel podwojenia produkcji zielonej energii do roku 2020, a rynek pokazuje, że może to osiągnąć. W celu wsparcia siły roboczej w branży czystej energii, Departament Energii dostarcza możliwości szkoleń i edukacji dla inżynierów, pracowników zakładów energetycznych, studentów, a także wspiera projekty solarne w całym kraju. To ma zapewnić przywództwo Ameryki w zakresie innowacyjności w dziedzinie czystej energii – przekonuje amerykański sekretarz ds. energetyki.  

Rozwój amerykańskiego rynku fotowoltaicznego bazuje w dużym stopniu na sektorze małych domowych i komercyjnych instalacji PV, co stwarza zapotrzebowanie na sieć mniejszych firm dystrybucyjnych i instalacyjnych, co z kolei przyczynia się do wzrostu zatrudnienia. Mimo, że cena energii w USA spada, Amerykanie coraz częściej decydują się na inwestycje w domowe, niezależne źródła energii. Potencjał rynku fotowoltaicznego w USA w ubiegłym roku przekroczył 10 GW zainstalowanych systemów PV. 

Przykładem sukcesu na amerykańskim rynku fotowoltaicznym może być stworzona przez miliardera, szefa m.in. Tesli i Space-X, Elona Muska, firma SolarCity, która specjalizuje się w dostarczaniu domowych rozwiązań PV i która w krótkim czasie zdominowała amerykański rynek fotowoltaiczny. 

gramwzielone.pl