Bloomberg: fuzje w branży fotowoltaicznej nabierają tempa

Bloomberg: fuzje w branży fotowoltaicznej nabierają tempa
foto: Suntech press

{więcej}Jak informuje Bloomberg, w najbliższych latach możemy być świadkami dalszej konsolidacji producentów paneli fotowoltaicznych osiąganej za pomocą fuzji i przejęć prowadzących do coraz większej wertykalnej integracji łańcucha produkcji. 

W najbliższych latach możemy spodziewać się jeszcze większej konsolidacji rynku producentów paneli fotowoltaicznych. Z procesem tym mamy do czynienia już od kilku lat. Teraz – zdaniem Bloomberga – konsolidacja branży jeszcze bardziej przyspieszy. 

Bloomberg cytuje Jifan Gao, prezesa Trina Solar, którego zdaniem planowana konsolidacja chińskich producentów paneli fotowoltaicznych doprowadzi do sytuacji, w której 2017 na chińskim rynku pozostanie zaledwie od 3 do 5 czołowych producentów, których udział w rynku PV w Chinach wyniesie ok. 80%. Obecnie w Chinach jest kilkunastu producentów paneli PV, posiadających roczną zdolność produkcyjną liczoną w gigawatach. 

REKLAMA

Podczas zakończonego niedawno, kolejnego Forum Ekonomicznego w Davos, Gao ocenił, że mająca miejsce konsolidacja branży fotowoltaicznej to dopiero pierwszy etap i że w najbliższych latach będzie ona zwiększana dzięki kolejnym przejęciom i fuzjom. 

REKLAMA

W Davos Gao skomentował też kwestię subsydiowania produkcji paneli PV. – W tym biznesie nie chodzi o subsydia. Nie dostajemy tyle subsydiów ile na przykład producenci z Niemiec. Jest błędem myślenie, że pożyczki chińskich państwowych banków są tańsze niż pożyczki banków komercyjnych. Są porównywalne – Bloomberg cytuje szefa Trina Solar. 

Gao dodał, że branżę fotowoltaiczną – dzięki w dalszym ciągu spadającym kosztom – czekają lata boom-u i że szansą na jej rozwój jest ekspansja przede wszystkim w Afryce i Azji Południowo-wschodniej, gdzie PV „może stać się głównym źródłem energii elektrycznej”.

Jak zauważa Bloomberg, od 2010 roku koszt paneli fotowoltaicznych spadł o 70%, co wynikało z faktu, że tempo wzrostu globalnej produkcji przekroczyło wzrost podaży i co spowodowało drastyczne skurczenie zysków producentów paneli PV, przyczyniając się m.in. do upadku jeszcze do niedawna największego producenta paneli fotowoltaicznych na świecie – chińskiego Suntech-u. 

gramwzielone.pl