Podlasie Solar Park. Farma fotowoltaiczna w Lipsku uruchomiona

Podlasie Solar Park. Farma fotowoltaiczna w Lipsku uruchomiona
Podlasie Solar Park. Farma fotowoltaiczna w Lipsku. Foto: AMB Energia

{więcej}Uruchomiono farmę fotowoltaiczną w Lipsku koło Augustowa. Inwestycja to pierwszy etap projektu Podlasie Solar Park, w ramach którego na terenie woj. podlaskiego powstanie kompleks farm fotowoltaicznych realizowanych przez firmę AMB Energia. 
 
Budowa farmy fotowoltaicznej w Lipsku rozpoczęła się w sierpniu 2013 r. Od tego czasu zamontowano na niej 1120 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,3 MW. Projekt otrzymał unijną dotację z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.

Obecnie farma fotowoltaiczna w Lipsku jest już po etapie rozruchu i może rozpocząć produkcję energii w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ok. 200 gospodarstw domowych. 

Po uruchomieniu farmy fotowoltaicznej w Lipsku AMB Energia zamierza zrealizować kolejne projekty naziemnych instalacji PV wchodzące w skład projektu Podlasie Solar Park – m.in. w farmy fotowoltaiczne w Kolnie i jedna w Jedwabnem. 

REKLAMA
REKLAMA

Inwestor zapewnia, że uruchomienie wszystkich farm fotowoltaicznych wchodzących w skład projektu Podlasie Solar Park pozwoli na generowanie energii elektrycznej dla ponad 2,500 gospodarstw domowych. Docelowo inwestycja obejmie kilkanaście lokalizacji o szacunkowej powierzchni ok. 25 hektarów.

Jak podkreśla AMB Energia, inwestycje w ramach Podlasie Solar Park mogą być realizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu, a przy obecnych zasadach wsparcia dla OZE bez dotacji unijnej by nie powstały. 

– Przy obecnym systemie wsparcia producentów energii odnawialnej inwestycja ta nie mogłaby być realizowana bez dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Jeśli podobne projekty mają być rentowne w przyszłości, to niezbędne jest szybkie uchwalenie ustawy o OZE. Prace nad ustawą OZE toczą się zbyt wolno i jest to spore rozczarowanie – mówił w wywiadzie dla Gramwzielone.pl przeprowadzonym w czerwcu ubiegłego roku Paweł Dobrowolski, prezes zarządu spółki Lumen Technik, która wchodzi w skład grupy AMB Energia i która zajęła się wykonaniem farmy fotowoltaicznej w Lipsku.

gramwzielone.pl