Holandia: dynamiczny rozwój rynku fotowoltaicznego

Holandia: dynamiczny rozwój rynku fotowoltaicznego
Solar energy power plant, flickr cc-by

{więcej}Według informacji holenderskiego Ministerstwa Infrastruktury i Środowiska, na koniec 2013 r. w Holandii działało ponad 660 MW on-gridowych instalacji fotowoltaicznych. Rynek fotowoltaiczny w Holandii notuje szybki rozwój po tym jak rozwój PV w tym kraju zaczął wspierać tamtejszy rząd. 

We wrześniu 2013 r. Holandia wprowadziła szereg ułatwień i ulg dla inwestorów zamierzających montować domowe instalacje fotowoltaiczne. Od grudnia ubiegłego roku prosumenci podłączający do sieci swoje systemy fotowoltaiczne zostali zwolnieni z opłaty za przyłączenie. 

Ułatwienia w przyłączeniu do sieci to część planu holenderskiego rządu, którego celem jest budowa ponad miliona domowych instalacji fotowoltaicznych do roku 2023.

REKLAMA
REKLAMA

Od 2012 r. holenderski rząd dopłacał do montażu domowych instalacji fotowoltaicznych. Budżet programu dopłat w wysokości ponad 50 mln euro w obliczu dużego zainteresowania inwestorów wyczerpał się jednak w połowie ubiegłego roku. 

Uruchomiony w 2012 roku program zakładał przyznawanie dopłat sięgających 15% (maks. 650 euro) kosztów zakupu domowego systemu PV o mocy od 0,6 do 3,5 kW. Do sierpnia 2013 r. chętni na zakup domowej instalacji PV zgłosili ponad 90 tys. wniosków o przyznanie dopłaty. 

W efekcie proinwestycyjnej polityki holenderskiego rządu liczba właścicieli instalacji fotowoltaicznych w Holandii w okresie luty – wrzesień 2013 uległa podwojeniu. W lutym ubiegłego roku było tam zarejestrowanych ponad 52 tys. systemów fotowoltaicznych, a we wrześniu liczba ta wzrosła do ponad 106 tys. 

gramwzielone.pl