Suntech zwiększa produkcję. Chiński potentat podnosi się z kolan

Suntech zwiększa produkcję. Chiński potentat podnosi się z kolan
foto: Suntech press

{więcej}Jeszcze do niedawna największy producent paneli fotowoltaicznych na świecie, który w 2012 r. stanął przed widmem bankructwa, poprawia swoją kondycję i zapowiada zwiększenie produkcji paneli PV. 

W marcu 2012 roku chiński sąd w prowincji Wuxi, w której mieści się siedziba Suntech, otrzymał wniosek o upadłość chińskiego producenta paneli fotowoltaicznych, który jeszcze w 2011 r. był największym producentem tego typu urządzeń z wolumenem sprzedaży na poziomie 2 GW.

W ubiegłym roku walczący o przetrwanie chiński Suntech znalazł nowego właściciela. Na podstawie zawartej w ubiegłym roku umowy właścicielem aktywów Suntech została chińskia firma Shunfeng Photovoltaic International, która za zgodą sądowego kuratora przejęła aktywa Suntech za ok. 490 mln dolarów, co pozwoliło na częściową spłatę zadłużenia chińskiego producenta, które w 2013 r. urosło do 2,3 mld dol. 

REKLAMA
REKLAMA

Teraz należący do Shunfeng Photovoltaic International Suntech zapowiada zwiększenie produkcji do 2,4 – 2,5 GW paneli fotowoltaicznych rocznie, co oznacza wzrost zdolności produkcyjnych w porównaniu do 2011 r. o 20%. 

Część paneli produkowanych przez Suntech ma trafiać do Shunfeng Photovoltaic International, który specjalizuje się w dewelopmencie projektów fotowoltaicznych. Do tej pory Shunfeng zbudował w Chinach prawie 1 GW instalacji fotowoltaicznych, a w portfolio projektów ma kolejne 3 GW. 

Część produkcji Suntechu ma trafiać do Europy. Suntech w ramach ubiegłorocznej ugody w sprawie ceł na import chińskich paneli PV do Unii Europejskiej otrzymał przydział na maksymalny roczny eksport do UE na poziomie 500 MW. W sumie – zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej – chińscy producenci mogą rocznie eksportować do Unii 7 GW modułów fotowoltaicznych nieobjętych cłami antydumpingowymi. 

gramwzielone.pl