Microsoft kupi energię od EDPR. Umowy na 15 lat

Microsoft kupi energię od EDPR. Umowy na 15 lat
Fot. EDP Renovaveis

Amerykański oddział działającego m.in. na polskim rynku OZE dewelopera EDPR podpisał mające obowiązywać aż 15 lat umowy, na postawie których sprzeda energię mającą zasilić infrastrukturę firmy Microsoft.

EDP Renewables (EDPR), jeden z największych na świecie producentów energii wiatrowej, zawarł za pośrednictwem swojej amerykańskiej filii EDP Renewables North America dwa 15-letnie kontrakty na zakup energii z farmy wiatrowej Timber Road IV o mocy 125 MW, która powstaje w hrabstwie Paulding w stanie Ohio.

Odbiorcą energii będzie Microsoft Corp., który – podobnie jak inne firmy z rosnącego grona największych amerykańskich korporacji – zobowiązał się do przejścia na zasilanie energią pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Wcześniej Microsoft zawierał podobne umowy m.in. na odbiór części energii z ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 500 MW, która ma powstać w Pleinmont w stanie Virginia, produkując rocznie około 715 GWh energii elektrycznej. Energię dla Microsoft będzie produkować część paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 315 MW.

Była to już druga umowa PPA na zakup energii z elektrowni fotowoltaicznych w Virginii w portfelu Microsoftu. Wcześniejsza, zawarta w roku 2016, dotyczyła zakupu energii z elektrowni PV o mocy 20 MW.

Amerykańska firma podpisuje pierwsze umowy PPA na zieloną energię także w Europie. Pod koniec 2017 roku zakontraktowała w ten sposób dostawy energii z mającej powstać w Holandii farmy wiatrowej Wieringermeer, która należy do szwedzkiej grupy energetycznej Vattenfall.

Uruchomienie produkcji energii z całej farmy wiatrowej Wieringermeer ma nastąpić w roku 2020. Uzysk energii ma wynosić w skali roku około 1,3 TWh, a Microsoft uzyska dostęp do energii, która zasili jego holenderską infrastrukturę serwerową. Umowa PPA będzie obowiązywać przez 10 lat.

Budowana przez EDPR farma wiatrowa Timber Road IV o mocy 125 MW ma rozpocząć pracę w tym roku i będzie wytwarzać wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić rocznie ponad 36 tys. średniej wielkości gospodarstw domowych ze stanu Ohio.

REKLAMA

Farma Wiatrowa Timber Road IV to czwarta inwestycja EDPR w stanie Ohio i trzecia w hrabstwie Paulding. Łączna moc zainstalowana w tych projektach to 392 MW. Trzy farmy wiatrowe EDPR w stanie Ohio mają produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 76 tys. gospodarstw domowych ze stanu Ohio.

Obecnie EDPR buduje też farmy wiatrowe w innym amerykańskim stanie Indiana. Portugalczycy zbudują tam farmę wiatrową o mocy 102 MW, która ma być złożona z 25 turbin, co daje jednostkową moc ponad 4 MW. Uruchomienie produkcji energii zaplanowano na rok 2020.

Energię z tej farmy wiatrowej ma kupowć stanowy koncern energetyczny Northern Indiana Public Service Co. (NIPSCO), który w ramach nowej strategii energetycznej będzie wycofywać się z produkcji energii bazującej na węglu, co ma wynikać z szacunków NIPSCO, zgodnie z którymi dalsze eksploatowanie elektrowni węglowych będzie droższe dla odbiorców energii od miksu energetycznego bazującego na generacji z wiatru, słońca i magazynowaniu energii.

EDPR ma już w Indianie farmy wiatrowe o mocy 700 MW, a dzięki ostatniej transakcji amerykański oddział koncernu miał zabezpieczyć 1,1 GW w umowach na produkcję energii wiatrowej w USA. Dotyczy to projektów, które mają zostać włączone do sieci w latach 2019-2020.

Tylko w ubiegłym roku EDPR miał podpisać w Stanacj Zjednoczonych długoterminowe umowy na sprzedaż energii odnawialnej o łącznej mocy 774 MW.

W USA portugalska grupa eksploatuje już farmy wiatrowe o łącznej mocy 5,322 GW, a Stany Zjednoczone są jej najważniejszym rynkiem pod względem zainstalowanych mocy.

Na koniec 2018 r. EDPR posiadał odnawialne źródła energii o łącznej mocy 11,302 GW w stosunku do 10,677 GW na koniec 2017 r. Potencjał farm wiatrowych posiadanych w Polsce w ubiegłym roku nie zmienił się, wynosząc 418 MW (farma wiatrowa o mocy 38 MW jest w trakcie budowy, a generacja będzie rozliczana w systemie aukcyjnym).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.