Serwery Amazona zasili energia wiatrowa

Serwery Amazona zasili energia wiatrowa
Amazon

Amazon podpisał kolejne umowy na zakup energii odnawialnej, którą tym razem mają produkować farmy wiatrowe w USA, Irlandii i Szwecji. Firma Jeffa Bezosa pozostaje jednak w tyle za Google, Apple czy Facebookiem w zakresie realizaacji celu konsumpcji energii pochodzącej wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Amazon ogłosił podpisanie trzech kolejnych umów na zakap energii z farm wiatrowych, które powstaną w USA, Irlandii i Szwecji. Ich łączna moc wyniesie 229,2 MW, a roczny wolumen produkowanej energii jest szacowany na 670 MWh.

W przypadku pierwszej zakontraktowanej farmy wiatrowej o mocy 91,2 MW, która powstanie w Irlandii, uruchomienie generacji zaplanowano na koniec 2021 r.

REKLAMA

Wcześniej zostanie uruchomiona farma wiatrowa o mocy 91 MW, która powstanie w Bäckhammar w Szwecji i która ma rozpocząć produkcję pod koniec 2020 r.

W tym samym czasie zostanie uruchomiona farma wiatrowa w Tehachapi w Kalifornii, która ma osiągnąć moc 47 MW.

Energia wiatrowa zasili lokalną infrastrukturę działu Amazon Web Services (AWS), który docelowo ma przejść na energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. W 2018 r. AWS miał osiągnąć 50-procentowy udział OZE w miksie konsumowanej energii.

Amazon wylicza, że po uruchomieniu produkcji energii z trzech zakontraktowanych farm wiatrowych, wraz z wcześniejszymi umowami na zakup energii odnawialnej AWS będzie kupować w sumie około 2,7 GWh energii odnawialnej rocznie, co odpowiada rocznemu zużyciu energii przez około 262 tys. amerykańskich gospodarstw domowych.

Największa, dotychczas podpisana przez Amazon umowa w tym zakresie dotyczy zakupu 90 proc. energii z farmy wiatrowej o mocy 253 MW, która rozpoczęła pracę w Teksasie pod koniec 2017 r. i która ma produkować w skali roku około 1 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Długookresowe umowy na zakup energii odnawialnej, które dotąd zawarł Amazon, miały umożliwić deweloperom zrealizowanie 53 projektów związanych z energetyką wiatrową i słoneczną. Ich łączna moc przekracza 1 GW i mają one produkować rocznie ponad 3 GWh energii elektrycznej.

Poza tym Amazon ogłosił wypełnienie do 2020 roku dachów swoich 50 centrów logistycznych panelami fotowoltaicznymi.

Instalacje fotowoltaiczne znajdują się już na dachach centrum logistycznego Amazona w Bolonii we Włoszech. Moc instalacji wynosi 965 kW, a jej wykonawca – włoska firma Enneray – zapewnia, że stopa zwrotu z tej inwestycji wyniesie 11,4 proc.

Amazon pozostaje przy tym w tyle za innymi technologicznymi potentatami z USA, którzy już osiągnęli 100-procentowe pokrycie swojego zapotrzebowania energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Liderem w tym gronie jest Google, który już zabezpieczył dostawy energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w ilości odpowiadającej jego całkowitemu zapotrzebowaniu, a obecnie działania Google mają zmierzać do zabezpieczenia zakupu zeroemisyjnej energii dla wszystkich operacji w trybie 24/7.

Więcej na ten temat w artykule: Google ma już umowy na 100 proc. energii z OZE. Teraz cel to czysta energia 24/7.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.