Energa zaczyna budowę farmy wiatrowej na terenie byłej kopalni

Energa zaczyna budowę farmy wiatrowej na terenie byłej kopalni
Energa

Rozpoczęto budowę farmy wiatrowej Przykona o mocy 30 MW. Uruchomienie produkcji energii na farmie wiatrowej, która powstanie na terenie po byłej kopalni odkrywkowej w Wielkopolsce, zaplanowano na przyszły rok. Projekt jest realizowany przez Energę już od 10 lat.

Pierwsza od kilku lat inwestycja wiatrowa Energi jest zlokalizowana w wielkopolskiej gminie Przykona na terenach poeksploatacyjnych i zrekultywowanych po kopalni węgla brunatnego „Adamów”. 

Na 250 hektarach rekultywowanych terenów po kopalni węgla brunatnego powstanie 9 turbin wiatrowych Vestasa o jednostkowych mocach 3,3-3,45 MW, posadowionych na wieżach wysokich na 117 metrów, wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą – liniami kablowymi SN, liniami światłowodowymi, drogami dojazdowymi, placami manewrowymi oraz stacją GPO.  

REKLAMA

Wyprowadzenie mocy z farmy wiatrowej Przykona wymaga budowy linii kablowej 30 kV o długości aż 11 km, do GPZ Żuki.

Farma wiatrowa Przykona będzie dysponować mocą zainstalowaną ponad 30 MW, a według przewidywań ma produkować w skali roku około 75 GWh energii elektrycznej.

Spółka Energa Invest, odpowiedzialna za kompleksowe przygotowanie oraz realizację inwestycji, wydała polecenie rozpoczęcia prac i przekazanie placu budowy generalnemu wykonawcy PBE ELBUD.

Nasza firma ma doświadczenie w  budownictwie elektroenergetycznym, m.in. zbudowała 23 fundamenty pod turbiny na farmie wiatrowej Karścino, eksploatowanej przez Energę Wytwarzanie. Teraz pełną parą ruszyły prace na terenie przeznaczonym na farmę w Przykonie. Są to  roboty drogowe, w maju rozpocznie się palowanie pod fundamenty, a od czerwca ruszą prace fundamentowe pod turbiny wiatrowe. Kolejny etap to budowa linii kablowych, stacji abonenckiej i rozbudowa GPZ Żuki. Jeszcze w tym roku ma nastąpić montażu siłowni wiatrowych. Mamy doświadczenie w tych pracach, więc jestem przekonany, że zgodnie z harmonogramem w drugim kwartale 2020 r. z Przykony popłynie prąd do sieci – komentuje Andrzej Mastalerz, prezes PBE Elbud Gdańsk SA. 

Projekt Przykona to trzecia farma wiatrowa realizowana przez spółkę Energę Invest.

Projekt został kompleksowo przygotowany przez spółkę Energa Invest, która posiada komplet decyzji o pozwoleniu na budowę i realizuje projekt w formule inwestora zastępczego. Spółka w lutym 2019 roku złożyła powiadomienie o zamiarze wydania polecenia rozpoczęcia prac. 1 kwietnia 2019 roku nastąpiło formalne wydanie polecenie rozpoczęcia prac i przekazanie placu budowy generalnemu wykonawcy – komentuje Marek Konieczny, prezes spółki Energa Invest. 

Po zakończeniu budowy farma wiatrowa Przykona wejdzie w skład aktywów wytwórczych spółki Energa Wytwarzanie, która już teraz dysponuje pięcioma farmami wiatrowymi o łącznej mocy 211 MW.

REKLAMA

Inwestycja prowadzona od 10 lat

Państwowy koncern energetyczny planował realizację farmy wiatrowej Przykona już 10 lat temu, a pięć lat temu ogłoszono nawet przetarg na jej realizację.

Energa przymierzała się do realizacji projektu farmy wiatrowej Przykona we współpracy z Kopalnią Węgla Brunatnego „Adamów” już od roku 2009. Obie firmy podpisały wówczas list intencyjny dotyczący powołania spółki, która miała zająć się budową elektrowni wiatrowych na terenach zdewastowanych przez działalność kopalni.

Na początku 2012 r. poinformowano, że projekt zostanie wznowiony, a na jego realizację zgodził się UOKiK. Zakładano wówczas budowę elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 40 MW, a docelowo nawet 80 MW. 

W międzyczasie z projektu wycofała się jednak KWB „Adamów”, a Energa zdecydowała się na zmniejszenie planowanej mocy farmy wiatrowej Przykona do 30 MW. Natomiast w roku 2014 ogłoszono nawet przetarg na wykonanie tej farmy wiatrowej.

W portfelu spółki Energa Wytwarzanie jest pięć farm wiatrowych – zbudowana w roku 2009 jeszcze przez hiszpańską Iberdrolę farma wiatrowa Karścino o mocy 90 MW, uruchomiona w roku 2010 i należąca wcześniej do Dong Energy (obecnie Orsted) farma wiatrowa Karcino o mocy 51 MW, zbudowana w roku 2012 farma wiatrowa Bystra o mocy 24 MW, farma wiatrowa Myślino o mocy 20 MW, która produkcję energii rozpoczęła w roku 2014, a także farma wiatrowa Parsówek złożona z 13 turbin Gamesa o jednostkowej mocy 2 MW.

Energa eksploatuje również dwie farmy fotowoltaiczne, w tym jedną z największych tego typu instalacji w Polsce. Elektrownia fotowoltaiczna Czernikowo we wsi Wygoda koło Torunia ma moc 3,77 MW. Roczna produkcja brutto energii elektrycznej dla tej elektrowni w 2017 r. wyniosła ok. 3204 MWh. Druga elektrownia fotowoltaiczna należąca do Grupy Energa znajduje się w Gdańsku. Ma moc 1,63 MW, a jej produkcja w 2017 r. wyniosła 1381 MWh. 

W wyniku przeprowadzonych testów na utratę wartości w drugim półroczu 2018 roku stwierdzono wzrost wartości odzyskiwalnej aktywów wiatrowych oraz fotowoltaicznych.

W efekcie została podjęta decyzja o odwróceniu odpisów aktualizujących wartość aktywów wiatrowych oraz fotowoltaicznych w Linii Biznesowej Wytwarzania na łączną kwotę 145,4 mln zł. Szacowany wpływ odwrócenia tych odpisów na skonsolidowany wynik netto Grupy Energa za 2018 rok oceniono na 117,8 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.