Polenergia chce stawiać na Bałtyku wiatraki o mocy ponad 10 MW

Polenergia chce stawiać na Bałtyku wiatraki o mocy ponad 10 MW
Equinor

Chociaż tak duże wiatraki nie są jeszcze dostępne na rynku, to producenci turbin zapowiadają ich wdrożenie, a jeden z nich rozpoczął już nawet testy turbiny o mocy 12 MW. Z postępu technologicznego chce skorzystać Polenergia, która postawienie pierwszych elektrowni wiatrowych na Morzu Bałtyckim zapowiada na połowę przyszłej dekady

Obecnie moc największych morskich turbin instalowanych w komercyjnych projektach sięga 9,5 MW, a ich producentem jest duńsko-japoński MHI Vestas. Ten producent zapowiada już jednak wprowadzenie turbiny o mocy 10 MW, a jeszcze większe turbiny chcą budować jego konkurenci.

Siemens Gamesa zapowiedział ostatnio opracowanie turbiny o mocy 11 MW, a amerykański GE, którego obecnie największa, komercyjnie dostępna turbina liczy 6 MW, rozpoczął już testy prototypowego egzemplarza turbiny Heliade-X o mocy 12 MW.

REKLAMA

Wykorzystanie turbin o co najmniej takiej mocy zapowiedziała Polenergia, która we współpracy z norweskim Equinorem szykuje projekty morskich farm wiatrowych o całkowitej mocy nawet ok. 3 GW.

W tym tygodniu Equinor stał się właścicielem 50 proc. udziałów w trzecim projekcie Polenergi, określanym jako Bałtyk I.

Współpraca Polenergii z Equinor rozpoczęła się wiosną 2018 roku, gdy obie firmy podpisały umowę, na mocy której norweska grupa stała się udziałowcem w projektach Bałtyk II oraz Bałtyk III.

Pod koniec 2018 roku Equinor zdecydował o rozszerzeniu współpracy, której finałem jest nabycie udziałów w trzecim projekcie Bałtyk I.

Oznacza to, że obie spółki wspólnie realizują projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 3000 MW, przy czym Equinor ma odpowiadać za przygotowanie i poszczególne etapy budowy morskich farm, a w późniejszym etapie będzie ich operatorem.

Polenergia jako pierwszy i jedyny podmiot w Polsce dysponuje dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi na budowę MFW Bałtyk II  i MFW Bałtyk III wraz z umowami przyłączeniowymi oraz ważną decyzję środowiskową na budowę infrastruktury przesyłowej uzyskaną w marcu tego roku.

REKLAMA

Trzeci projekt MFW Bałtyk I ma ważne pozwolenie na lokalizację oraz uzyskane warunki przyłączenia od operatora systemu przesyłowego.

Projekty MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III mają już przeprowadzone wstępne badania geologiczne dna morskiego oraz zrealizowaną 2-letnią kampanię pomiarową wiatru przy użyciu systemu LIDAR.

Jak podkreśla Polenergia, dzięki potwierdzonym dobrym warunkom wietrznym na Bałtyku, możliwe będzie bardziej efektywne wykorzystanie zasobów wiatrowych oraz zmniejszenie zużycia urządzeń, czyniąc z morskich farm wiatrowych stabilne źródło energii odnawialnej. Okres eksploatacji Polenergia szacuje na 25-30 lat.

Kolejnym etapem realizacji MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III będzie pozyskanie pozwolenia na budowę oraz wybór kluczowych rozwiązań technologicznych.

Polenergia ocenia, że planowana moc pojedynczego wiatraka będzie znacznie przekraczać 10 MW, minimalizując tym samym wpływ inwestycji na środowisko.

Jednocześnie spółka podkreśla, że aby budowa pierwszych w Polsce farm wiatrowych na morzu była możliwa i tym samym realny stał się termin produkcji energii elektrycznej już w 2025 roku, konieczne jest spełnienie dwóch warunków.

Po pierwsze w 2020 roku muszą zostać uchwalone i wejść życie tak długo oczekiwane zmiany regulacyjne dotyczące dedykowanego morskim farmom wiatrowym wsparcia. Po drugie musi zostać wprowadzony szereg technicznych i operacyjnych usprawnień w przepisach związanych z procesem uzyskiwania pozwoleń i przygotowywania projektu do budowy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.