To będzie największa elektrownia wiatrowa na świecie

To będzie największa elektrownia wiatrowa na świecie
Siemens Gamesa Renewable Energy

Największy na świecie producent morskich elektrowni wiatrowych, Siemens Gamesa Renewable Energy, ogłosił plan wprowadzenia na rynek nowej morskiej turbiny charakteryzującej się niespotykaną dotąd mocą oraz średnicą łopat wirnika.

W ostatnich dniach pracę u wybrzeży Belgii rozpoczęła morska farma wiatrowa Northwester 2. W jej skład wchodzą obecnie największe, stosowane już komercyjnie elektrownie wiatrowe. To 23 turbiny dostarczone przez japońsko-duńskiego producenta MHI Vestas. Moc każdej wynosi 9,5 MW, a średnica łopat ich wirnika sięga 164 metrów. To pierwszy przypadek instalacji turbiny o mocy ponad 9 MW w komercyjnym projekcie.

W drodze na rynek jest już jeszcze większa elektrownia wiatrowa o mocy 12 MW i średnicy łopat wirnika 220 metrów, którą opracował General Electric i której pierwszy, testowy egzemplarz został zainstalowany w ubiegłym roku w Holandii.

REKLAMA

Prototyp największej na świecie elektrowni wiatrowej Haliade-X o mocy 12 MW, zainstalowany w porcie w Rotterdamie, pierwszą kilowatogodzinę energii elektrycznej wyprodukował w listopadzie 2019 r.

W pierwszej połowie lutego 2020 r., korzystając ze świetnych warunków wiatrowych, turbina zainstalowana w porcie w Rotterdamie wyprodukowała w ciągu doby rekordowe 288 MWh energii elektrycznej. 

GE szacuje, że pojedyncza turbina Haliade-X będzie wytwarzać przeciętnie energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 16 tys. europejskich gospodarstw domowych.

Haliade-X ma produkować średnio o 45 proc. więcej energii niż dostępne wcześniej, największe turbiny wiatrowe, dostarczając w skali roku około 67 GWh energii elektrycznej i pracując przy średnim współczynniku wykorzystania mocy aż 67 proc. – takie wartości GE przyjmuje dla „typowej” lokalizacji na morskie wiatraki w niemieckiej części Morza Północnego.

Testy w porcie w Rotterdamie będą prowadzone przez 5 lat, co ma umożliwić uzyskanie niezbędnych certyfikatów, jednak już 2021 r. GE chce ruszyć z seryjną produkcją i dostawami do pierwszych komercyjnych inwestycji.

REKLAMA

Teraz bank rozbija największy na świecie producent morskich elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa Renewable Energy, który zapowiedział wprowadzenie na rynek morskiej turbiny o mocy 14 MW.

Wcześniej Siemens Gamesa Renewable Energy informował, że szykuje się do wprowadzenia na rynek morskiej energetyki wiatrowej ogromnej turbiny o mocy 10 MW, która ma bazować na technologii Direct Drive i która dzięki średnicy łopat wirnika wynoszącej 193 metrów ma produkować o 30 proc. więcej energii niż poprzednik tej turbiny, model SG 8.0-167 DD.

Później SGRE informował o planie wdrożenia na rynek turbiny o większej mocy 11 MW i średnicy łopat wirnika 200 metrów.

Teraz największy na świecie producent morskich elektrowni wiatrowych informuje o planie budowy jeszcze większej turbiny o jednostkowej mocy 14 MW, z możliwoscią rozbudowy do 15 MW, wykonanej również w technologii bezprzekładniowej Direct Drive.

Długość łopat w elektrowni wiatrowe SG 14-222 DD wyniesie 108 metrów, a średnica łopat wirnika ma osiągnąć 222 metry.

SG 14-222 DD ma wytwarzać przeciętnie o 25 procent więcej energii od turbiny SG 11.0-200 DD. Siemens Gamesa szacuje, że będzie ona mogła produkować w skali roku energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 18 tys. europejskich gospodarstw domowych.

Prototyp największej na świecie elektrowni wiatrowej ma być gotowy w przyszłym roku, a turbiny SG 14-222 DD mają być dostępne do zastosowania w komercyjnych projektach trzy lata później.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.