Największy na świecie producent morskich elektrowni wiatrowych, Siemens Gamesa Renewable Energy, ogłosił plan wprowadzenia na rynek nowej morskiej turbiny charakteryzującej się niespotykaną dotąd mocą oraz średnicą łopat wirnika.
W ostatnich dniach pracę u wybrzeży Belgii rozpoczęła morska farma wiatrowa Northwester 2. W jej skład wchodzą obecnie największe, stosowane już komercyjnie elektrownie wiatrowe. To 23 turbiny dostarczone przez japońsko-duńskiego producenta MHI Vestas. Moc każdej wynosi 9,5 MW, a średnica łopat ich wirnika sięga 164 metrów. To pierwszy przypadek instalacji turbiny o mocy ponad 9 MW w komercyjnym projekcie.
W drodze na rynek jest już jeszcze większa elektrownia wiatrowa o mocy 12 MW i średnicy łopat wirnika 220 metrów, którą opracował General Electric i której pierwszy, testowy egzemplarz został zainstalowany w ubiegłym roku w Holandii.
Prototyp największej na świecie elektrowni wiatrowej Haliade-X o mocy 12 MW, zainstalowany w porcie w Rotterdamie, pierwszą kilowatogodzinę energii elektrycznej wyprodukował w listopadzie 2019 r.
W pierwszej połowie lutego 2020 r., korzystając ze świetnych warunków wiatrowych, turbina zainstalowana w porcie w Rotterdamie wyprodukowała w ciągu doby rekordowe 288 MWh energii elektrycznej.
GE szacuje, że pojedyncza turbina Haliade-X będzie wytwarzać przeciętnie energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 16 tys. europejskich gospodarstw domowych.
Haliade-X ma produkować średnio o 45 proc. więcej energii niż dostępne wcześniej, największe turbiny wiatrowe, dostarczając w skali roku około 67 GWh energii elektrycznej i pracując przy średnim współczynniku wykorzystania mocy aż 67 proc. – takie wartości GE przyjmuje dla "typowej" lokalizacji na morskie wiatraki w niemieckiej części Morza Północnego.
Testy w porcie w Rotterdamie będą prowadzone przez 5 lat, co ma umożliwić uzyskanie niezbędnych certyfikatów, jednak już 2021 r. GE chce ruszyć z seryjną produkcją i dostawami do pierwszych komercyjnych inwestycji.
Teraz bank rozbija największy na świecie producent morskich elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa Renewable Energy, który zapowiedział wprowadzenie na rynek morskiej turbiny o mocy 14 MW.
Wcześniej Siemens Gamesa Renewable Energy informował, że szykuje się do wprowadzenia na rynek morskiej energetyki wiatrowej ogromnej turbiny o mocy 10 MW, która ma bazować na technologii Direct Drive i która dzięki średnicy łopat wirnika wynoszącej 193 metrów ma produkować o 30 proc. więcej energii niż poprzednik tej turbiny, model SG 8.0-167 DD.
Później SGRE informował o planie wdrożenia na rynek turbiny o większej mocy 11 MW i średnicy łopat wirnika 200 metrów.
Teraz największy na świecie producent morskich elektrowni wiatrowych informuje o planie budowy jeszcze większej turbiny o jednostkowej mocy 14 MW, z możliwoscią rozbudowy do 15 MW, wykonanej również w technologii bezprzekładniowej Direct Drive.
Długość łopat w elektrowni wiatrowe SG 14-222 DD wyniesie 108 metrów, a średnica łopat wirnika ma osiągnąć 222 metry.
SG 14-222 DD ma wytwarzać przeciętnie o 25 procent więcej energii od turbiny SG 11.0-200 DD. Siemens Gamesa szacuje, że będzie ona mogła produkować w skali roku energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 18 tys. europejskich gospodarstw domowych.
Prototyp największej na świecie elektrowni wiatrowej ma być gotowy w przyszłym roku, a turbiny SG 14-222 DD mają być dostępne do zastosowania w komercyjnych projektach trzy lata później.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.