Polenergia wybrała turbiny dla największej farmy wiatrowej

Polenergia wybrała turbiny dla największej farmy wiatrowej
Polenergia

Grupa energetyczna będąca jednym z największych w kraju producentów energii wiatrowej wybrała dostawcę elektrowni wiatrowych dla projektu Dębsk. Będzie to największa farma wiatrowa w portfelu Polenergii.

Polenergia podpisała ostatnio umowę z wykonawcami farmy wiatrowej Dębsk o docelowej mocy 121 MW. Spółka celowa Polenergia Farma Wiatrowa 3 sp. z o.o. zawarła umowę z konsorcjum Electrum i P.U. Jarex na wykonanie robót montażowo–elektroenergetycznych i niezbędnych robót budowlanych dla stacji abonenckiej 30/110 kV wraz z siecią kablową SN, WN i światłowodową.

Polenergia podpisała też umowę z konsorcjum firm Erbud oraz PBDI, które będzie odpowiadać za wykonanie praz w zakresie budowy fundamentów pod turbiny wiatrowe, przystosowania dróg dojazdowych dla transportu ponadgabarytowego, modernizacji dróg istniejących, budowy dróg serwisowych oraz platform montażowych.

REKLAMA

Teraz Polenergia ogłosiła podpisanie umowy z duńskim producentem elektrowni wiatrowych Vestas, który będzie odpowiadać za dostawę, instalację i uruchomienie 55 turbin wiatrowych V110 2.2 o mocy 2,2 MW każda. Realizacja umowy przewidziana jest w okresie od października 2020 roku do czerwca 2022 r.

Zawarto jednocześnie umowę dotyczącą świadczenia usług serwisowych dla turbin wiatrowych przez okres 30 lat od dnia uruchomienia, w tym przeprowadzania planowych przeglądów, napraw, dostawy środków utrzymania i części zamiennych czy zdalnego nadzoru.

Farma wiatrowa Dębsk będzie zlokalizowana na terenie mazowieckich gminy Żuromin i Kuczbork Osada. Zgodnie z prognozą roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie około 366 GWh.

To jedna z farm wiatrowych, dla których Polenergii udało się zabezpieczyć gwarancje sprzedaży energii na podstawie dotychczasowych aukcji organizowanych przez Urząd Regulacji Energetyki.

Polenergia zabezpieczyła dotąd sprzedaż energii w systemie aukcyjnym dla trzech projektów realizowanych przez spółki celowe Polenergia Farma Wiatrowa 3 sp. z o.o., Polenergia Farma Wiatrowa Szymankowo sp. z o.o., a także Polenergia Farma Wiatrowa Dębice/Kostomłoty sp. z o.o.

Farma wiatrowa Dębsk będzie realizowana przez pierwszą z tych spółek. Moce dwóch pozostałych farm wiatrowych wyniosą odpowiednio 38 MW oraz 27 MW.

REKLAMA

Polenergia zdecydowała się w przypadku tych projektów zaoferować w aukcji tylko część planowanej produkcji energii – odpowiednio 70 proc., 60 proc. oraz 90 proc.

Największej prywatnej polskiej grupie energetycznej nie udało się natomiast zakontraktować w ostatniej aukcji sprzedaży energii z dwóch innych projektów realizowanych przez spółki Polenergia Farma Wiatrowa Piekło sp. z o.o. oraz Polenergia Farma Wiatrowa 16 sp. z o.o.

W tegorocznych aukcjach Polenergia ma wystartować m.in. z projektem farmy wiatrowej Piekło o mocy 13 MW, który ma już pozwolenie na budowę.

W ramach portfela projektów wiatrowych w rozwoju, poza czterema projektami o łącznej mocy 199 MW dysponującymi pozwoleniami na budowę, spółka ma dwa projekty o planowanej mocy 82 MW, których realizacja ma być uzależniona od uzyskania odpowiednich pozwoleń.

Ponadto grupa planuje osiągnąć gotowość do udziału w najbliższej aukcji projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 27 MW, a kolejne projekty fotowoltaiczne o mocy 108 MW znajdują się na wstępnym etapie realizacji.

Ostatnio Polenergia przedstawiła nową strategię, zgodnie z którą ma nadal mocno stawiać na inwestycje wiatrowe. Plan to m.in. realizacja do 2024 roku projektów lądowych farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych o łącznej mocy 315 MW, z czego 186 MW dotyczy projektów lądowych farm wiatrowych, które już uzyskały wsparcie w ostatnich aukcjach.

Więcej na ten temat w artykule: Czołowy polski producent energii z OZE ogłosił nową strategię.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.