Największa w Europie umowa na energię z morskich wiatraków

Największa w Europie umowa na energię z morskich wiatraków
Orsted

Duński koncern energetyczny Orsted podpisał korporacyjną umowę na sprzedaż energii z jednej z jego morskich farm wiatrowych. Odbiorcą energii będzie Amazon, a Orsted zapewnia, że jest to największa tego rodzaju umowa w historii europejskiego rynku offshore.

Zawarta na 10 lat umowa między Orsted i Amazon dotyczy sprzedaży energii produkowanej przez farmę wiatrową Borkum Riffgrund 3, która powstanie w niemieckiej części Morza Północnego.

Moc tej farmy wiatrowej sięgnie aż 900 MW, przy czym umowa zawarta z Amazonem dotyczy odbioru energii z części wiatraków na Borkum Riffgrund 3 o łącznej mocy 250 MW.

REKLAMA

W zakresie tego projektu Orsted ma podjąć finalną decyzję inwestycyjną do końca przyszłego roku, a farma wiatrowa Borkum Riffgrund 3 ma być gotowa w 2025 r. i powstanie bez subsydiów czy publicznych gwarancji sprzedaży energii.  

Inwestycja będzie zlokalizowana w pobliżu zbudowanych już przez Orsted farm wiatrowych Borkum Riffgrund 1 i 2.

Pierwsza z tych farm wiatrowych składa się z 78 turbin Siemens Gamesa o mocy 4 MW i średnicy łopat wirnika 120 metrów. Została oddana do użytku już w 2015 roku.

Natomiast farma wiatrowa Borkum Riffgrund 2 rozpoczęła produkcję energii w drugim kwartale 2019 r. i składa się na nią 56 turbin MHI Vestas o jednostkowej mocy 8 MW i średnicy łopat wirnika 164 m.

Wraz z najnowszą umową duńska grupa energetyczna tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy podpisała kontrakty CPPA na sprzedaż energii z morskich farm wiatrowych na łączną moc 1,3 GW.

Przed rokiem Orsted podpisał inną umowę na sprzedaż energii z Borkum Riffgrund 3 z koncernem chemicznym Covestro. Ta umowa obejmie produkcję energii z turbin o łącznej mocy 100 MW i również została zawarta na 10 lat.

REKLAMA

Jest to już druga umowa CPPA (Corporate Power Purchase Agreement) między Amazonem i Orsted. Wcześniej, w 2016 r., zawarto umowę dotyczącą sprzedaży energii z farmy wiatrowej o mocy 253 MW zlokalizowanej w Teksasie.

Umowa zawarta z Orsted przyczyni się do realizacji celu Amazona, który zobowiązał się, że do 2030 roku będzie w całości pokrywać swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych, natomiast do 2040 roku ma osiągnąć zerowe emisje netto.

Wcześniej w tym roku Amazon zawarł umowy na zakup energii m.in. z farmy wiatrowej o mocy 122 MW, która powstanie w Västernorrland w Szwecji, a także z farmy fotowoltaicznej o mocy 50 MW mającej powstać w Hiszpanii, w regionie Saragossy. Te projekty mają być gotowe w latach 2021-22

Do tej pory Amazon zakontraktował już zakupy energii ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy 6,9 GW, które mają wytwarzać rocznie 18 TWh energii, a amerykański koncern zwiększa udział zielonej energii także inwestując we własne źródła OZE.

Kilka miesięcy temu firma kierowana przez Jeffa Bezosa poinformowała, że zbuduje pięć farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 615 MW, które mają produkować w skali roku energię w ilości 1,2 TWh. Tyle mniej więcej konsumuje 113 tys. amerykańskich gospodarstw domowych.

Projekty ogłoszone przez Amazona to elektrownia fotowoltaiczna o mocy 100 MW, która powstanie w Chinach i która ma produkować w skali roku 128 GWh energii elektycznej, elektrownia fotowoltaicza o mocy 105 MW w Australii, mająca produkować rocznie250 GWh energii elektrycznej, a także trzy farmy fotowoltaiczne w Stanach Zjednoczonych – dwie w Ohio o mocy 200 MW i 80 MW, a także elektrownia PV o mocy 130 MW, która powstanie w Virginii.

Do tej pory Amazon ogłosił budowę 31 przemysłowych farm fotowoltaicznych i wiatrowych oraz około 60 dachowych instalacji fotowoltaicznych, które powstaną na dachach jego budynków. Łączna moc tych projektów wyniesie ponad 2,9 GW, a ich efektem ma być produkcja energii w ilości ponad 7,6 TWh w skali roku.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.